297. Uratować rozdanie…

Opublikowano 30 maja 2013 w kategoriach Wist .

297. Uratować rozdanie…

Maksy, obie po, dealer E, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

3

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

Partner zawistował 4-ką. Podłożoną damę RGR pobił asem i zagrał 10-kę – od partnera dama, a rozgrywający przepuścił! Jakie zadanie do wykonania widzisz przed sobą?

 

 

 

 

82

98

1097

AK9864

 

KW107

D5

W654

W52

 

 


 

Rozwiązanie:

 

Jeśli rozgrywający tak gra, to znaczy, że 5 lew treflowych mu wystarczy. Pośrednio można wnioskować, że rozgrywający ma także jeszcze jedno zatrzymanie kierowe. Co może być piętą Achillesową rozgrywającego? Piki albo kara, ale dużo bardziej piki. Wskaż posiadanie czegoś wartościowego w pikach i dołóż waleta trefl – wszak ten walet lewy nie weźmie, ani nie stanowi zacinki koloru. Jeżeli rozdanie będzie wyglądało jak w rzeczywistości:

 

A953

W10742

D85

D

 

D64

AK63

AK3

1073

 

82

98

1097

AK9864

 

KW107

D5

W654

W52

 

 

… to partner zagra w pika. Małego pika – wskazującego zainteresowanie tym kolorem. Gdyby partnerowi chodziło tylko o dopuszczenie ciebie do ręki, powinien zagrać „grubym” pikiem.

A w rzeczywistości S dołożył ilościówkę treflową…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: