298. Niech żywi nie tracą nadziei…

Opublikowano 30 maja 2013 w kategoriach Wist .

298. Niech żywi nie tracą nadziei?

 

Mecz, obie przed, licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

Pas

Pas

Pas

1

3

Pas

4

Ktr

Pas

4

Pas

Pas

5

Ktr

Pas

Pas

pas

 

Wist 4.  Bierzesz królem i jak  się bronisz?

 

 

 

DW7

9

D98643

A42

 

 

K1084

AK32

A72

K6

 

 

 


 

Rozwiązanie:

 

Jednym z elementów w grze obronnej, bardzo ważnym, jest zliczenie lew rozgrywającego. Wiem z doświadczenia, że robią to tylko gracze najwyższej klasy. Nie wszyscy i nie zawsze. Co wiemy o ręce rozgrywającego? W kierach ma 4 karty, co wynika z wistu partnera 4-ką i posiadanych przez nas 32 w tym kolorze. To jest prawdopodobnie przyczyna, dla której S nie otworzył licytacji blokiem w pierwszym okrążeniu licytacji. Trefli ma co najmniej 7. Na piki i kara pozostało mu zatem tylko dwa miejsca. Czym one są zajęte? Dwoma pikami. A skąd to wiadomo? A stąd, że nasz partner zalicytował 4 mając 4 karty w tym kolorze. Gdyby miał 5 kart w pikach, to by zgłosił piki, a nie kiery. Zatem nasz partner ma co najwyżej 4 piki, a zatem dla rozgrywającego pozostało co najmniej dwa. Zatem rozgrywający nie ma kar. Ile lew może wziąć rozgrywający? 6 w treflach (8-miu trefli przy ukazanych czterech kierach nie może mieć, bo nasz partner nie miał 5-ciu pików), dwa piki po wyimpasowaniu naszego króla to dopiero lew 8. Gdzie może wziąć pozostałe? Ano przebijając trzy kiery w dziadku. Jak możemy temu przeciwdziałać? Już wiesz? Zagraj blotkę trefl. Stracisz lewę na króla ale co wtedy weźmie rozgrywający? & trefli w ręce, dwa piki i jełki przebije dwa kiery wróci lewa na naszego króla. Jak przebije tylko jednego, to odda dwa kiery na końcu. W tej sytuacji szarpnięcie  asa karo, jakie nastąpiło w rzeczywistości to kompletny brak analizy. Oczywiście większym winowajcą jest partner, który zamiast wykonać automatyczny w takiej sytuacji wist atutowy, wymaszerował w kolor uzgodniony przez domniemanie.

Całe rozdanie:

 

DW7

9

D98643

A42

 

9632

W864

KW105

5

 

K1084

AK32

A72

K6

 

a5

D1075

DW109873

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: