424. Kolejność impasów…

Opublikowano 31 lipca 2013 w kategoriach Rozgrywka .

424. Kolejność impasów…

Kontrakt 4 po wiście królem karo. Jak rozwiążesz problemy komunikacyjne potrzebne do wykonania trzech impasów?

 

A1092

ADW974

A

103

 

W84

1082

742

A652

 


 

Rozwiązanie:

424. Jeżeli wejdziemy asem trefl i zagramy 8-kę kier na impas, to N mając trzeciego króla przepuści. Ponowienie impasu kier nawet blotką spowoduje, że wygramy tylko przy całym mariaszu pik, drugiej figurze u S, lub przy secowym mariaszu na dowolnej ręce. Szanse pikowe łącznie wynoszą 38,6%. W pozostałych przypadkach  impas kier uda się co drugi raz (61,4:2 = 35,7%). Łącznie opisany sposób rozgrywki, polegający na rozpoczęciu od impasu kierowego, oferuje około 74%. Inny sposób polegający na rezygnacji z impasu króla kier polega na zagraniu asa i blotki kier. Od czasu do czasu na asa spadnie singlowy król kier (12,5%). W pozostałych przypadkach do wygrania wystarczy zastanie choć jednej figury pikowej w ręce S (75%). Łącznie oferuje to około 81% szans wygrania kontraktu przy podziałach 2-2 i 3-1 w kierach. Pozostałe 10%, kiedy kiery dzielą się 4-0 można w rozważaniach pominąć bowiem pomniejszają one zarówno szanse pierwszego jak i drugiego sposobu rozgrywki, choć w niejednakowym stopniu. Jednak różnice są tak niewielkie, że pozostawiają przewagę drugiego sposobu rozgrywki nienaruszoną. Pozostaje jeszcze drobny szczegół techniczny przy rozegraniu pików – pierwszy impas należy wykonać 8-ką, a potem należy grać waleta.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: