302. Trzecia ręka płacze, a…

Opublikowano 27 sierpnia 2013 w kategoriach Wist .

302.  Trzecia ręka płacze, a…

 

Obie po, dealer W, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

2

Pas

4

4

Pas

Pas

pas

 

 

Zawistowałeś W. Partner wziął to asem i kontynuował 3-ką. Rozgrywający przebił i zagrał asa i króla pik – partner dołożył piki w kolejności 6-3 sygnalizując „coś” w karach. Niezrażony tym rozgrywający zagrał karo do 10-ki. Partner wziął waletem i zagrał 6-kę. Jakie widzisz perspektywy obrony?

 

 

52

864

AD1054

K73

 

74

KW10952

932

AD

 

 

 


 

Rozwiązanie:

Co wiesz o zakrytych rękach? Rozgrywający miał 7 pików – wynika to zarówno z licytacji jak i tego, że nie ściągał dalej pików. W kierach miał singla. Na młodsze kolory pozostało mu więc 5 „klatek”. Prawdopodobnie miał dwa kara i trzy trefle, bowiem przy trzech karach partner miałby KW sec i sygnalizowanie wartości w tym kolorze byłoby rodzajem sabotażu. Zagranie partnera w trefle dodatkowo świadczy o tym, że posiada on jeszcze drugiego króla karo i zagraniem w trefla stara się wybić dojście do wyrobionych kar. Zagrał prawdopodobnie czwartą najlepszą, by ułatwić mi rozliczenie rąk. Z prawa 11-tu wynika, że rozgrywający ma tylko jednego wyższego trefla od 6-ki. Nie powinien to być walet, bo wtedy partner miałby w tym kolorze 10986x i powinien zagrać 10-ką (lub 9-ką, jeśli para ma takie ustalenie). Jeśli tak, to przystąpmy do liczenia lew rozgrywającego: 7 pikowych, 1 w karach i 1 w treflach daje razem 9. Ale jak zabijemy asem, to nastąpi redukcja lew do przymusu. Kto będzie trzymał trefle i kara? Nasz partner. Załóżmy, że automatycznie zabijemy asem trefl i zagramy damę. Rozgrywającemu nie pozostanie nic innego niż zabić królem, przebić kiera i pociągnąć do końca piki. W dwukartowej końcówce nasz partner nie będzie w stanie utrzymać waleta trefl i obstawionego króla karo (w stole AD). Co gorsze rozgrywający nie będzie miał problemów z właściwym odczytaniem pozycji po ukazaniu się u nas AW w kierach i AD w treflach. Skoro tak to nie wolno zabić asem – podłóż damę. Nie zostanie zredukowana lewa do przymusu, a dojście do fort karowych zostanie wybite.

Całe rozdanie:

 

52

864

AD1054

K73

 

74

KW10952

932

AD

 

63

AD3

KW8

W9865

 

AKDW1098

7

76

1042

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: