308. Zrzucaj to, co się przyda partnerowi

Opublikowano 27 sierpnia 2013 w kategoriach Wist .

308. Zrzucaj to, co się przyda partnerowi

 

Turniej par, obie po, dealer W, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

Pas

1

Ktr

Pas

2

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

 

Wist 3-ka. Ręce twoje (E) i dziadka (N):

 

 

W10643

9762

A4

K2

 

 

752

W

9765

109873

 

 

 

Rozgrywający pobił twojego waleta królem i zagrał blotkę kier. Partner dołożył 8-kę i 9-ka ze stołu wzięła lewę. Jaką rolę widzisz do odegrania ze swoją „siłownią”?

 


 

Rozwiązanie:

Możesz bezpiecznie wyrzucić trefla, bo skoro nasz partner otwierał 1 , to rozgrywający nie może mieć więcej niż 4 trefle. Jednak to bezpieczeństwo ma swój mankament – obrońcy, nie mając do koloru, zazwyczaj zaczynają odrzucać się z najdłuższego koloru. Jeśli rozgrywającemu znana jest ta maniera, to może pomóc mu w złowieniu drugiej damy u naszego partnera. Odrzucanie się od kar to rodzaj dywersji. Partner może mieć np. W10 i wyrzucimy zatrzymanie w longerze przeciwnika. Bo posiadanie długości karowej u rozgrywającego jest bardzo prawdopodobne. Pozostały piki, które nam do niczego nie są potrzebne. Potrzebna zaś będzie wiedza o liczbie pików w naszej ręce partnerowi. My – poza pomocą zrzutkową – nie możemy pomóc partnerowi w żaden inny sposób. A partner coś w pikach ma, bo dołożenie 8-ki kier trzeba odczytać jako Lavinthal na piki, bo nie może być naturalnym dołożeniem drugiej kolejnej od dołu. Wtedy bowiem partner miałby coś na kształt AD83, lub co najmniej A1083. W żadnym z tych przypadków dołożenie 8-ki w drugiej lewie kierowej nie miałoby sensu. Co może mieć partner  w pikach? Raczej dwie figury, co wynika z dotychczasowego całokształtu rozdania. Jeśli przy tym partner ma 4 piki, to rozgrywający ma singla i jest to figura. Jeśli zrzucimy ilościówkę pikową, to w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, może to bardzo ułatwić partnerowi obronę. Możemy rozpocząć od zrzucenia 7-ki, ale to – przy stosowanej zrzutce krakowskiej – mogłoby i powinno sugerować posiadania „czegoś” w starszym z dwóch pozostałych kolorów – czyli w karach. Właściwym jest nie nachalne dołożenie 5-ki. Za chwilę będziemy mieli okazję skompletować ilościówkę, bo widać, że rozgrywający będzie grał w kiery, by wyrobić w nich jeszcze jedną lewę. I tak było w rzeczywistości, tylko że obrońca na zawodach młodzieżowych do dwóch kierów dołożył 3-kę i 5-kę.

Całe rozdanie:

 

W10643

9762

A4

K2

 

AD98

A843

W2

W65

 

752

W

9765

109873

 

K

KD105

KD1083

AD4

 

 

Oczywiście W po byle jakich zrzutkach nie miał żadnych podstaw, by odciągnąć dwie lewy pikowe. Stanowiło to dużą różnicę, bowiem w kiery brało się 11 lew.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: