309. Nie współpracuj

Opublikowano 27 sierpnia 2013 w kategoriach Wist .

309. Nie współpracuj

 

Mecz/turniej, założenia bez znaczenia, licytacja:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

1

Pas

Pas

2

Ktr

3

3

Pas

4

Pas

Pas

pas

 

Partner zawistował 3-ką. Podłożoną damę rozgrywający zabił asem i zagrał damę pik. Partner dołożył 7-kę. Ręce twoje i dziadka:

 

 

 

 

432

W1052

82

D964

 

A5

D98

KD10964

A8

 

 

Jak się będziesz bronił?

 


 

Rozwiązanie:

 

By znaleźć właściwe – niełatwe zagranie – należy możliwie dokładnie odtworzyć zakryte ręce. Wiemy, że rozgrywający jest silny. Ponadto jego licytacja kontrą wskazuje, że nie ma on ręki jednokolorowej, z którą po prostu licytowałby piki z przeskokiem w drugim okrążeniu. Jaki jest jego drugi kolor? Tego nie wiemy – mogą to być zarówno kiery jak i trefle. Kolejne pytanie, na które odpowiedź jest łatwa to – jak leżą kara? Partner popierał nas w ten kolor i wyszedł najmniejszą kartą (2-kę widzimy w stole), co świadczy o tym, że miał 4 karty w tym kolorze. Zatem rozgrywający miał singlowego asa. Następna kwestia to pytanie – ile dojść ma do stołu rozgrywający? Na razie żadnego. Dojść może wyłącznie wtedy, kiedy będzie miał stosowną liczbę kart w treflach, oraz stosowną w nich konfigurację. Czy rozgrywającemu potrzebne będą dojścia do stołu? Tego na 100% nie wiemy, ale jak jego bocznym kolorem są kiery, to dojście do stołu będzie kluczowym aspektem tego rozdania, bowiem być może impas damy kier będzie kwestią być albo nie być dla rozgrywającego.

Jakie możliwości wzięcia jeszcze trzech lew widać dla naszej strony? Najprostsza, to wzięcie asa, króla i przebitki trefl. Wymagałoby to posiadania przez rozgrywającego trzech (praktycznie nieprawdopodobne) lub czterech trefli i z wyglądu tego koloru w dziadku i naszej ręce raczej podłej konduity (czwarty walet?), z którą to ręką zalicytowanie końcówki byłoby bardzo wątpliwe po wcześniejszym pasie partnera. Zatem największe niebezpieczeństwo dla nas zaistnieje wtedy, kiedy bocznym kolorem rozgrywającego będą kiery i impas na naszą damę będzie kluczowy dla rozdania.

Tak czy owak nie wchodzi w rachubę zagranie przez nas w kiery. Mało atrakcyjne jest zagranie w trefle z powodów wyłuszczonych wyżej. Karo nie obchodzi. Zatem pozostało zagranie w piki. Całe rozdanie:

 

 

87

43

W753

KW752

 

KDW1096

AK76

A

103

 

432

W1052

82

D964

 

A5

D98

KD10964

A8

 

 

A co się mogło stać po zagraniu w karo? Pomyśl jeszcze nieco widząc wszystkie ręce. Przeprowadzisz eliminację, której sam rozgrywający nie byłby w stanie zrobić. Przebije on karo, odbierze atuty i zagra 10-kę trefl. Konfiguracja w tym kolorze jest taka, że możemy w nim wziąć tylko dwie lewy, a potem… Potem musimy rozwiązać rozgrywającemu problem kierów wychodząc w  nie, lub w podwójny renons, co w obu przypadkach pozbawi naszą damę należnej jej lewy. A po odejściu w pika pozostanie nam z obu rąk wygodne odejście w karo i dama kier będzie bezpieczna jak w Bank of England.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: