440. Sprawdź algorytm zagrań

Opublikowano 27 listopada 2013 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 

440. Przyjmując założenia o braku krótkości u przeciwników wydawać się może, że zadanie jest proste jak konstrukcja cepa. Przecież jedna przebitka kier daje dziesiątą lewę. Sprawa się skomplikuje jak nie przemyślimy algorytmu swoich działań i zagramy „byle na razie” – puścimy pika do ręki, zagramy kiera do damy i  jeśli ta np. weźmie powtórzymy kiera. Teraz przeciwnicy mogą nam stworzyć zagrożenie grając blotką karo w koło. Po wzięciu damą (najlepiej w tym momencie dla nas gdyby tak się stało) przebijamy kiera, odciągamy króla pik i… nie mamy czym wrócić do ręki by odebrać ostatnie atu. W konsekwencji przeciwnicy przebiją nam karo obkładając kontrakt.

Wróćmy zatem do pierwszej lewy. Jak leżą piki?  Jest prawie nieprawdopodobnym by wist nastąpił spod damy pik. Daje to nam możliwość rozwiązania problemów komunikacyjnych. Bijemy pierwszego pika królem i gramy damę kier. Jeśli przeciwnicy zagrają – podobnie jak poprzednio – w karo, przebijemy kiera waletem pik i grając blotką do 10-ki odatutujemy i wyrobimy kara.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Klemens
  3.12.2013 18:53:08

  Ja się zmóżdżam godzinę jak wygrać przy każdym układzie bez singla, a tu takie rozwiązanie… Jeśli N będzie miał dubla kier i trzecią damę pik to przegramy. Oj, Panie Ryszardzie…

  • Ryszard Kiełczewski
   3.12.2013 23:26:24

   Jeśli przeciwnicy będą Panu wychodzili spod trzeciej damy atu, to będę mógł Panu albo współczuć, albo gratulować. Mnie w całym moim brydżowaniu zawistowano tak jeden raz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: