441. Miałeś szczęście – nie zmarnuj go

Opublikowano 27 listopada 2013 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 

441. Mamy 11 lew z góry. Dwunastą może nam dać podział kierów, impas pik i przymus. Jak należy grać aby wykorzystać wszystkie te szanse?

Najpierw należy ściągnąć atuty ( i tak mieliśmy szczęście, że nie przebito kara – trzeba było grać 6 BA z ręki E), a potem trzy razy kiery utrzymując się w ręce. Jeśli 4 kiery ukażą się u N, kontrakt jest stuprocentowy dzięki przymusowi podwójnemu. Doprowadzamy do końcówki:

 

  ??

W

 
3

4

8

  AD

8

  ??

W

 

 

Teraz zagranie ostatniego trefla zmusi N do pozbycia się pika. Ze stołu kier i z kolei S musi również pozbyć się pika. Teraz piki górą. W tej końcówce dama pik była niepotrzebna – wystarczałaby zamiast niej dwójka. Jeśli 4 kiery ukażą się u S również gramy na to, że posiadał on także króla pik i  doprowadzamy to takiej samej końcówki grając na przymus. Obrońca utrudni rozgrywkę dokładając do pierwszej lewy damę lub waleta karo. Wtedy rozgrywający po ściągnięciu kierów i trefli musi zagadnąć co sobie zostawił w trzykartowej końcówce S i kto ma króla pik.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: