442. Dużą, większa, największa…

Opublikowano 27 listopada 2013 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 

442. Szanse na dwunastą lewę daje nam podział kierów po trzy (36% szans), przynajmniej jedna figura karo w ręce S (75% szans) oraz gra na eliminację. Połączenie pierwszych dwóch szans daję łącznie 84% szans powodzenia. Jednak eliminacja  oferuje nam ni mniej ni więcej tylko 98,5 %, a nawet odrobinę więcej. Grając na eliminację przegramy tylko przy podziale kierów 6-0 (1,5%) i to jeszcze wtedy kiedy przy renonsie znajdzie się przynajmniej jeden z pozostałych dwóch atutów oraz przy podziale trefli 10-1 lub 11-0 (jakieś mikroskopijne drobiazgi)

Jak należy przeprowadzić eliminację?

Bierzemy pierwszą lewę wysokim atutem w ręce, zgrywamy asa kier. Przechodzimy 9-ką pik do stołu, na dwa trefle usuwamy dwa kiery, przebijamy blotkę kier i wchodzimy pikiem do stołu. Po zgraniu dwóch kierów pozostaną nam na obu rękach tylko dwa kolory – kara i atutowe pik. Zagrywamy ze stołu karo i podkładamy honorek. N jest wpuszczony i nawet gdyby posiadał całego mariasza karo, nie może z niego zrobić właściwego z jego punktu widzenia użytku.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: