325. Nie odkładaj zbyt długo

Opublikowano 30 grudnia 2013 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

            Jak a grubsza wyglądają zakryte ręce? Partner miał w pikach króla, w kierach damę lub waleta, w treflach co najmniej dwie figury, a może nawet trzy. Wtedy na kara pozostaje mu albo as – jeśli nie ma trzech górnych figur w treflach, albo walet jeśli je ma. W tym drugim przypadku  będziemy bezradni – możemy wziąć karo i co najwyżej dwa trefle, lub dwa kara i dwa trefle. Jeśli jednak partner ma asa karo, to trzeba wskoczyć królem i połączyć atuty, by obronić lewę na ewentualną damę kier u partnera. A może partner ma asa i waleta karo. Zrzutka 9-ki trefl sugeruje, że rozgrywający miał w tym kolorze tylko dwie karty, przy czym druga jest wyższa od 9-ki. Ponieważ widzimy waleta w dziadku i 10-kę w ręce, wiec wykluczone są trzy figury w treflach u partnera. Oczywiście rozgrywający mógł wyrzucić 9-kę z blotkowego dubletona, ale jak miał drugą figurę trefl to musiał dołożyć 9-kę. Wskoczenie królem nie daje rozgrywającemu możliwości użytecznej zrzutki ze stołu, więc jest zagraniem nie niosącym żadnego ryzyka.

            Całe rozdanie:

 

  AW987

86

D9

W742

 
D10632

42

K7

10653

  K65

W1075

AW10

AD8

 

AKD93

865432

K9

 

 

            Tymczasem w transmitowanych zawodach W wstrzymywał się z użyciem króla i tylko niedokładność rozgrywającego – który po przebiciu jeszcze jednego kiera damą zagrał trefla zamiast pika, co pozwoliło w końcu obrońcom wziąć oddzielnie atuty, bo W mógł nadbić królem trefla. Wskoczenie królem karo i zagranie w ten kolor bezapelacyjnie kładło kontrakt, a byłoby jeszcze bardziej efektywne, gdyby partner miał w kierach damę zamiast waleta.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: