326. Przemyśl głęboko

Opublikowano 30 grudnia 2013 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

            Pierwsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać, to – dlaczego przerwano atutowanie?  Czy możliwe jest, że rozgrywający miał 8 kierów? Wtedy przy ujawnionych zrzutkami partnera rozkładach w kolorach młodszych dubletonach pozostałoby mu miejsce na zaledwie jednego pika. Poza tym po co wtedy byłoby puszczanie kiera do ręki, skoro naturalnym byłoby zabicie asem, powrót atutem do ręki i zagranie trefla przed ujawnieniem rozkładu kar. Ponadto inaczej przebiegałaby licytacja. Bardziej oczywistym jest, że coś się w atutach zacięło partnerowi i jest to najprawdopodobniej dama, która była od początku czwarta. Co nam grozi w tej sytuacji? Grozi wyparadowanie tej damy partnerowi. By to było możliwe rozgrywający musi się skrócić dwa razy i ponadto zachować dojście do stołu w trzykartowej końcówce. Przemyślmy co się stanie po naszych zagraniach:

  1. Wychodzimy w pika

     

    Rozgrywający przepuszcza do ręki (posiadanie przez niego damy pik jest praktycznie oczywiste po policzeniu siły zakrytych rąk – partner ma dużo bardziej damę trefl niż damę pik po tym przebiegu wydarzeń), zagrywa dwa razy trefle skracając się po raz pierwszy, po czym wchodzi do stołu karem przejmując damę królem (posiadanie przez niego damy karo jest również oczywiste w świetle licytacji), na waleta usuwa pika i po przebiciu po raz drugi trefla wchodzi asem pik do stołu – przygotowanie do parady zakończone.

     

  2. Wychodzimy w trefla

 

        Rozgrywający wykonuje te same manewry w nieco innej kolejności – przebija   trefla, impasuje pika (teraz musi mieć jeszcze w nich waleta ale licho nie śpi),           niezależnie od tego, czy położymy króla , czy nie utrzyma się pikiem w stole i skróci się treflem po raz drugi, odegra pika i po zagraniu dwóch lew karowych z wyrzuceniem pika ponownie dojdzie do końcówki dwukartowej egzekwującej paradę.

 

  1. Wychodzimy w karo

 

                        Zagranie to odbiera rozgrywającemu jedno z kluczowych komunikacji. Proszę          policzyć, że nie będzie możliwe doprowadzenie do wygrywającej końcówki.                           Podobny skutek spowoduje także zagranie królem pik!

 

                        Całe rozdanie:

 

  K109764

8

10854

A3

 
DW8

KW10943

AD

84

  A2

A7

KW96

KW976

  53

D652

732

D1052

 

 

            PS.

                        W rzeczywistości N przepuścił zagranego trefla (naiwność  – rozgrywający nie mógł chybić palcówki po wejściu N do licytacji w równych założeniach) i lewa treflowa zniknęła, bo trefl został usunięty na karo.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: