327. Mniej warunków

Opublikowano 30 grudnia 2013 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

            Masz świadomość, że rozgrywającemu prawdopodobnie wyrobił się mariasz karo. Prawdopodobieństwo wistu z wewnętrznego sekwensu jest bowiem niewielkie – unika się wistu do silnej ręki spod figur, jeśli przeciwnicy nie ujawnili bocznego źródła lew, a tu nie miało to miejsca. Żeby marzyć o położeniu kontraktu musimy założyć posiadanie przez partnera asa pik. Tak, tak. Jeśli partner miałby posiadać asa trefl, to do obłożenia kontraktu potrzebna byłaby jeszcze lewa atutowa, a to byłoby możliwe wyłącznie przy posiadaniu asa przez partnera. Wtedy rozgrywający miałby nadzwyczaj ohydne 15 PC w gatunku ADW DW KD i W, z którym mógłby (choć nie musiał) uniknąć otwierania 1 BA.

            Silniejszym argumentem jest założenie posiadania przez partnera asa pik. Wtedy nie będą potrzebne żadne dodatkowe warunki, by obłożyć kontrakt. Do takiego wniosku doszedł Eric Rodwell w finałowym meczu Baze Seniors KO. Oto całe rozdanie:

           

 

 

AW109

D

10963

8764

D654

AW9

KD74

AW

872

K1087532

2

92

K3

64

AW85

KD1053

 

            Obrońcy po zagraniu w króla pik i pika pobrali szybko trzy lewy w tym kolorze. Zagranie po raz czwarty w pika postawiło rozgrywającego przed palcówką, gdzie jest dama kier. Założył, że przy dubletonie pik jest więcej wolnych miejsc i tam ulokował damę kier przebijając czwarte pik królem i wykonując impas damy u S. W ten sposób rozdanie się wyremisowało, bo na drugim stole rozgrywał E i po wiście w króla trefl obrońcy mieli naturalne 5 lew do wzięcia
.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • krzysiek
  10.01.2014 12:28:37

  Ja nie widzę rąk N i W, a oprócz tego piki i kiery widzę w jednej linijce

  • Ryszard Kiełczewski
   10.01.2014 12:49:03

   Rąk N i W nie widać, bo to jest problem wistowy. Diagram poprawiłem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: