329. Zrzutkowa łopatologia

Opublikowano 26 stycznia 2014 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

            Oglądałem to rozdanie w wykonaniu graczy ścisłej czołówki graczy angielskich w poważnych zawodach rozgrywanych w tym kraju. Zadziwiła mnie totalna łopatologia zrzutkowa w wykonaniu oby obrońców. Po wzięciu pierwszej lewy na damą karo, obrońca W bez trudu powinien wyciągnąć prosty wniosek, że kara rozgrywającego przyniosą mu 5 lew. W tej sytuacji obłożenie kontraktu będzie możliwe, jeśli partner ma kontrolę atutową i poza tym będziemy w stanie wziąć 3 lewy na kolory okrągłe (/). Możliwe to będzie wtedy, kiedy partner będzie miał asa kier i króla trefl, lub AD w kierach. Wiadomo jednak, że na czwarte karo rozgrywający coś usunie z ręki. Jeśli ma w niej dwa króle w kolorach okrągłych, musi zgadnąć od którego się trzeba odrzucić. Król trefl mu dobrze leży, król kier wręcz przeciwnie. Zatem zadaniem obrońców jest nie sygnalizować stanu faktycznego, tylko wręcz przeciwnie. W powinien sygnalizować wartości kierowe, w E – treflowe. Tymczasem w rozdaniu:  

  A97532

K8

AD4

K6

 
-

W97542

K10

A10942

  DW2

AD3

952

DW83

  K1086

86

W8763

75

 

 

            …W zamarkował trefle nie dokładając do pierwszej lewy pikowej trefla (zrzutka naturalna – mam coś w treflach), a E kiery dokładając w drugiej lewie pikowej damę (??? – dla partnera żaden sygnał, a dla rozgrywającego i owszem). Rozgrywający wyrzucił więc na fortę karo kiera, a nie trefla i zagrał na dobre położenie króla w tym ostatnim kolorze.

            Czy fałszywe zrzutki mogą spowodować nieszczęście dla obrońców? Wyobraźmy sobie, że rozgrywający uwierzył nam i wyrzucił trefle na czwarte karo, a potem zagrał do króla kier. Czy partner musi mieć od nas sygnał, że trzeba zagrać w trefla? Załóżmy inny scenariusz – rozgrywający gra trzeci raz pika. Teraz do ręki dochodzi E i w co zagra? W kiera? Przecież nawet król kier u partnera nie obłoży kontraktu ze względu na dubletona w stole. Konieczne jest, by partner miał asa w treflach, a co najmniej króla, więc zagranie w damę trefl jest automatyczne, a W po dojściu asem też będzie wiedział gdzie szukać brakujących lew.

 

PS.

            Wielokrotnie obserwuję „automatyczne” zrzutki według schematu wykonywane przez graczy nawet wysokiego rankingu. Nie od dziś wiadomo, że nawyki stają się drugą naturą człowieka, zwłaszcza jak wymagają mniej energii niż zatrudnienie mózgu w sytuacji, kiedy to jest potrzebne


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: