338. Czy jest to do wymyślenia…

Opublikowano 30 marca 2014 w kategoriach Artykuły - felietony .

            Rozwiązanie:

 

            Jak wyobrażasz sobie rękę rozgrywającego? Jeśli uwzględnisz jego licytację, to nie może on mieć ręki jednokolorowej na długim kolorze kierowym, bo po pierwsze mógł wtedy od razu zalicytować forsujące 2 , a jeśli u pary nie oznacza to forsingu, to mógł 4 zgłosić po 3 , a nie kontrować, co oznacza chęć nawiązania z partnerem współpracy  w znalezieniu właściwego koloru do gry. Jak widać partner nie przyjął przesłania nie zgłaszając porządnej czwórki w pikach.

            Jakie lewy potrzebne do obkładki możemy zorganizować? Mamy pewną lewę w kierach i w karach. Dlaczego w karach? Bo wist 6-ką z koloru co najmniej czterokartowego, a tyle kar powinien mieć partner na swoją blokującą licytację,  gwarantuje, że nie miał on jeszcze równocześnie 9-ki i 8-ki, więc jedna z tych kart jest w ręce rozgrywającego. Możemy jeszcze wziąć lewę w treflach ale to dopiero „książka”. Do obłożenia potrzebna jest jeszcze przynajmniej jedna lewa kierowa w ręce partnera. A jeśli nie bierzemy trefla – co jest bardzo prawdopodobne – bo rozgrywający powinien mieć co najmniej 6 kierów i najprawdopodobniej 4 piki, to do obłożenia potrzebne są w kierach dwie lewy u partnera. Wykluczone są lewy na honory ale bardzo prawdopodobne są lewy na przebitki koloru pikowego. Dlatego należy wskoczyć asem kier i zagraniem 9-ki pik nakłonić partnera do ponownego dojścia do nas karem.

           

            Całe rozdanie:

  A1052

KD9876

A9

4

 
W983

A10

KD1072

K6

  6

W543

8654

W1097

  KD74

2

W3

AD8532

 

            PS.

                        Ominięcie pików wyszło na dobre parze NS. 4 obkłada się bowiem        uporczywym graniem w kara, a 4 W wypuścił, bo po wzięciu lewy asem kier        ściągnął figurę karo zrywając kluczowe dojście do przebitki pik.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: