344. Nie po najmniejszej linii oporu…

Opublikowano 27 kwietnia 2014 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

            Policz lewy rozgrywającego – 2 pikowe, 3 kierowe – zagranie asa kier świadczy o tym, że rozgrywający planuje wykonać impas damy kier, a ten jak my wiemy udaje się – 4 karowe i 2 treflowe. To daje 11 lew. Jeśli rozgrywający ma waleta trefl, to wygra, bowiem doprowadzi do końcówki:

 

W

7

10

 
D10

D

 

D

??

  W

AW

 

 

            ,,,w której utrzymuje się w stole. Zagranie forty karo zmusi partnera do zrzucenia trefla i po zagraniu w ten kolor w końcówce dwukartowej i dołożeniu przez naszego partnera, będzie wiedział, że jego ostatnią kartą jest dama kier, więc nie skusi się na żaden impas.

            Będzie to możliwe jeśli po wzięciu lewy karowej zagracie po najmniejszej linii oporu w pika. Rozgrywający wykona impas kier, zgra starsze asy i wejdzie królem trefl do stołu.

            Czy zauważyliście, że taki przymus zajdzie także jeśli partner ma waleta trefl?

            Czy możemy w tej sytuacji coś zrobić? Jasne! Zagraj damę trefl! Nie chodzi tylko o wprowadzenie w błąd rozgrywającego. Spróbujcie doprowadzić do takiej końcówki po zagraniu w trefla.

            Całe rozdanie:

  K

W432

A7654

K103

 
D10843

98

W1098

D6

  972

D765

2

W9742

  AW65

AK10

  KD3

A85

 

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: