345. Co masz do zrobienia?

Opublikowano 30 maja 2014 w kategoriach Wist .

Turniej par, obie przed, dealer N. licytacja:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
  1 Pas Pas
Ktr 2 Pas Pas
2 BA Pas 3 BA Pas
Pas pas    

 

Zawistowałeś 9-ką (tak wistujecie z konfiguracji D98x lub W98x). Ręce twoje (N) i dziadka (E):

 

  65

D983

KW9752

A

 

  KW103

72

643

9642

 

 

 

Partner dołożył 4, a rozgrywający wziął lewę królem i zagrał 4-kę pik (partner 2) do 10-ki. Ze stołu zagrano trefla do waleta – wziąłeś asem i kontynuowałeś 8-ką. Partner dołożył  6-kę, a rozgrywający zabił asem i zagrał pozostałe piki. Partner dołożył do nich za każdym razem od dołu. Rozgrywający do czwartego pika dołożył kiera. Jak masz zamiar się bronić?

—————————————————————————————————————————

 

Rozwiązanie:

 

Czy masz jakąś wizję rozkładu kierów? Trudno to zresztą nazwać wizją. Partner miał od początku 4 kiery z W10. Wyrzuć damę – po co ci ona? Jeśli będziesz wyrzucał kara, to możesz niepotrzebnie naprowadzić partnera na złe zagranie – tak jak zdarzyło się to w rzeczywistości.

Całe rozdanie:

  65

D983

KW9752

A

 
AD4

AK5

AD

KW873

  KW103

72

643

9642

  9872

W1064

108

D105

 

 

Partner po dojściu damą trefl obawiał się zagrać w kiera, by nas nie wpuścić – to po pierwsze, po drugie znał rozkłady wszystkich kolorów, ale nie wiedział, czy nasze kara to AD, przy którym to układzie rozgrywający nie bierze już żadnej lewy, czy tak jak było w rzeczywistości – inna konfiguracja. A jakbyśmy pozbyli się damy kier, to partner najpierw odegrałby swoje dwie forty i nie musiałby nic zgadywać.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: