346. Nie bez znaczenia…

Opublikowano 30 maja 2014 w kategoriach Wist .

Turniej par/mecz, NS po, licytowano:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
      1 BA
Pas 2 3 3
4 4 Ktr Pas
Pas pas    

 

Partner zawistował królem karo. Ręce twoje (E) i dziadka (N) :

 

 

 

  D98763

W8

W53

W5

 

  W4

K109653

A8743

 

 

 

Dołożyłeś 3-kę, a rozgrywający 4-kę.. W drugiejlewie partner wyszedł  w 6. Przebiłeś – od rozgrywającego 7. W co zagrywasz?

 

Rozwiązanie:

 

Ważną wskazówką jest rozszyfrowanie numerka karowego jakim zagrał partner w drugiej lewie. Szóstka jest drugą najniższą kartą z pozostałych niewidocznych dwóch 6 i 2.   Czy rozgrywający mógł ukryć 2-kę? Owszem mógł, ale w takiej pozycji, kiedy wiadomo, że będzie grane karo do przebitki na ogół  gracze nie dostrzegają potrzeby kamuflażu i dokładają od dołu. Jeśli zatem to partner posiada 2-kę, to nie może on mieć króla trefl, bowiem wtedy po lavinthalowej 3-ce kier do pierwszego kara zagrałby on najniższym posiadanym karem. Zatem partner raczej nie ma króla trefl. Za to asa kier nie ma nie raczej, a na pewno. Wtedy bowiem zagrałby wyższym karem, które niewątpliwie posiada. Zatem zagranie 6-ki oznacza – partnerze nie mam pewnego szybkiego dojścia i zagraj według własnej wizji rozdania. Pamiętajmy też, że partner obiecał fit kierowy licytując 4 – nie wchodzi bowiem w rachubę, by w takiej pozycji partner nagle chciał uruchomić swoje kara a nie wchodził nimi na poziomie dwóch. Zatem możemy się spodziewać u niego damy kier.

Rozważmy jeszcze skutki naszych zagrań:

 

– zagrywamy w trefla – rozgrywający kładzie króla (puszczenie do waleta, w       przypadku, kiedy nie miałby on damy, to nie brydż, a kierki). Następnie odbiera atuty i wytrąca asa karo naszemu partnerowi. Weźmiemy jeszcze tylko karo i trefla, bo kier      zostanie wyrzucony na karo.

 

– zagrywamy w kiera – rozgrywający bije asem i także odbiera atuty i wytrąca asa           karo, ale teraz mamy o jedną lewę więcej w kolorze kierowym.

 

Zatem nie jest bez znaczenia w co zagramy. Należy zagrać w kiera. Całe rozdanie:

 

 

 

 

  D98763

W8

W53

W5

 
102

D42

AK962

D102

  W4

K109653

A8743

  AK5

A7

D10874

K96

 

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • Ryszard Kiełczewski
    30.05.2014 10:05:30

    Przepraszam jak diagramy się rozjadą. Próby korygowania mogą doprowadzić do białej gorączki. Jak poprawiam jeden diagram, to drugi się rozjeżdża. Mam nadzieję, że nie przeszkodzi to Czytelnikom rozczytać właściwie rozkłady kart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: