348. Chciałem, ale…

Opublikowano 30 maja 2014 w kategoriach Wist .

Turniej par, WE po, dealer N licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
  1 Pas
Pas (1) Pas
Pas Pas 3 BA
Pas 4 BA(2) Pas (3)
Pas 6 BA Pas Pas
pas      

 

1)      Silny na pikach od 18 PC

2)      Blackwood

3)      0 asów

 

W co wistujesz z ręki:

 

1098654

K5

54

A102

 

—————————————————————————————————————–

 

Rozwiązanie:

 

Nie jest to rozdanie, w którym nie było licytacji i sprawdzamy cię, czy znasz hierarchię wistów w zależności od konfiguracji kolorów. Tu wiesz bardzo dużo o zakrytych rękach. LHO posiada trzy asy i 6 pików najprawdopodobniej z czterema figurami, w oparciu o które przeciwnicy zechcą wziąć 12 lew. RHO natomiast posiada longera karowego (no i kierowego), ponadto ma zatrzymanie treflowe. Ty wiesz to, czego nie widzą (na razie) przeciwnicy – że 6 = 4, tzn. 6 lew pikowych zostanie zredukowane do 4-ch. Wykorzystaj niewiedzę przeciwników i zaatakuj blotką spod króla kier. W oderwaniu od licytacji jest to wist szalony ale zobacz co się stanie, jak wykonasz inny wist, np. taki np. jaki autentycznie nastąpił przy stole w 10-kę:

  AKDW73

A4

A106

65

 
1098654

K5

54

A102

  -

W10983

W82

D8743

  2

D762

KD973

KW9

 

 

Rozgrywający zagra trefla do waleta (naturalna próba wzięcia 2 lew w treflach przy AD u E). Możesz się wprawdzie jeszcze bronić przepuszczając tę lewę, ale co dołożysz do 5 kar, które będą zgrywane po lewie na waleta trefl? Dwa kara, pika, trefla i…? Możesz wprawdzie wysinglować króla kier, ale nic to nie pomoże. Natomiast jak zabijesz trefla asem znajdziesz się w prostym przymusie pikowo-kierowym, co nastąpiło w rzeczywistości.

– Chciałem wyjść blotką kier – próbował się bronić W…

 

No cóż różnica pomiędzy „chciałem”, a „wyszedłem” jest taka jak pomiędzy amatorem a zawodowcem…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • Wojtek
    10.06.2014 21:04:41

    Dwie dziewiątki karo ? ;)) Panie Ryszardzie znowu Pan coś kombinuje ?

  • Ryszard Kiełczewski
    10.06.2014 21:27:06

    Pan chyba pracował u Kamińskiego? Czujny i podejrzliwy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: