465. Znaleźć sojusznika…

Opublikowano 30 maja 2014 w kategoriach Rozgrywka .

Masz do wygrania 9 lew w BA po wiście 5-ką pik. Walet ze stołu okazał się „biorczy”.

 

K43

AD653

AKD

A5

  W109

72

W108763

DW

——————————————————————————————————————————

Rozwiązanie:

 

465. Wist był z koloru nie dłuższego niż 5-ciokartowy. Skąd to niby wiadomo?

Z prawa 11-tu Tomaszu ! Od 5-ki są młodsze tylko 3 karty a dwie mamy w garści swojej.  Oprócz kar nie widać kolorów w których moglibyśmy się obłowić. Można wprawdzie kombinować z kierami, ale żeby one dały 4 lewy król musi stać w impasie i kolorek musi się dzielić po trzy. A ponadto jak S dojdzie do ręki – a nie sposób mu tego zabronić przy założonych warunkach – to podegra piki i wygramy tylko jak one (piki) dzieliły się 4-3. Jednak impas kier może zaowocować innymi skutkami. Może uruchomić kara. Nie wierzysz? Człowieku małej wiary popatrz: Impasujemy kiera i zgrywamy asa w tym kolorze. Następnie zgrywamy grubasy karowe i oddajemy się w ręce Hiszpanów pikami. Jeżeli – zgodnie z najczęstszą statystyką  – piki dzieliły się 5-2 lub 4-3, a kiery 4-2 – to N po zgraniu swoich pików musi zagrać w trefla dopuszczając nas do stołu. I jest to jedyna sensowna droga do sukcesu.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: