350. Zapowiadał się, zapowiadał się…

Opublikowano 25 czerwca 2014 w kategoriach Wist .

 

 

  1. Zapowiadał się, zapowiadał się i…                  

 

Mecz, Obie przed, dealer N, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 1 ktr
3 4 4 Ktr
Pas Pas pas

 

Partner wyszedł W. Ręce twoje (N) i dziadka (W):

 

K4

KD92

K98743

10

10876

85

D2

KD983

 

Damę ze stołu pokryłeś królem, a rozgrywający asem i wyszedł w 4. Partner wskoczył asem i otworzył kiery 6-ką. Twoją damę rozgrywający pokrył kolejnym asem i zagrał 10 oraz 5 (partner dołożył 2), którą przebił w stole. Kolejne zagranie to król trefl. Jakie widzisz perspektywy obrony po tym mało szczęśliwym pierwszym wiście?

Rozwiązanie:

 

Rozważ co jest wam potrzebne do obłożenia kontraktu? W kierach macie jedną lewę, w treflach jedną, w karach żadnej – ergo – pozostało liczyć na dwie lewy pikowe. Do tego potrzebny jest as u partnera. Nie jest to nieprawdopodobne, bowiem partner nie ma nic w kierach (wist 6-ką wykluczył, by była to czwarta najlepsza spod waleta, to jest druga z konfiguracji blotek), w karach miał tylko waleta. W treflach asa z ewentualnym waletem, to wszystko za mało, żeby kontrować 4 . Kolejne pytanie to jak z grubsza wyglądają rozkłady zakrytych rąk? Bardzo pomocną jest tu zrzutka 2-ki przez partnera do trzeciego kara. Wskazuje ona parzystą liczbę trefli od początku u partnera i może to być wyłącznie 6. Gdyby to były tylko 4, to przy dwóch ukazanych karach i 4 kierach (przy dłuższych kierach partner by je licytował, kontra wskazuje dokładnie 4 kiery – typowy Sputnik), partner musiałby mieć 3 piki, a to oznaczałoby, że E nie tylko wszedł sobie na czwóreczce, ale i jeszcze z tą czwóreczką udał się a jakąś obronę. Zatem partner miał 6 trefli, więc rozgrywający tylko jednego. Oznacza to, że partner ma w pikach singla i jest to singlowy as! Puszczać króla trefl nie możemy, bo rozgrywający zrzuci na mariasza trefl przegrywające kiery, których miał od początku 3. Trzeba wskoczyć królem pik (!), odciągnąć kiera i poczekać na użycie asa atutowego, z czym już nie powinno być kłopotów.

Całe rozdanie:

 

K4

KD92

K98743

10

10876

85

D2

KD983

DW9532

AW7

A105

4

A

10643

W6

AW7652

 

            Królem pik wskoczył Jacek Pszczoła grający z Michałem Kwietniem. Na drugim stole bardzo długo zapowiadający się dobrze były junior  nie zadał sobie trudu takiej analizy i przebił króla trefl PP 4-ką. Za chwilę nastąpiło zderzenie asa z królem i kontrakt został wygrany.

            Nie wystarczy się dobrze zapowiadać…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: