352. Małpi odruch niestety…

Opublikowano 25 czerwca 2014 w kategoriach Wist .

 

  1. Małpi  odruch niestety…                                  

 

Turniej na maksy, WE po, dealer E, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 1 BA(1)
2 3 Pas 3 BA
Pas Pas pas

 

1)      12-14 PC

 

Zawistowałeś w 9. Ręce twoje (W) i dziadka (S):

 

W7654

D42

A

KD65

82

KW3

1096543

92

 

Rozgrywający po wzięciu asem karo (partner dołożył damę) zagrał pika do króla i kontynuował damą. Partner do pierwszej lewy pikowej dołożył 10-kę. Co masz do zrobienia w rozdaniu?

Rozwiązanie:

 

Zadanie jest proste – wskaż wartość kierową dokładaniem pików. Dołóż je w kolejności innej niż nakazuje schemat zrzutu ilościowego. Do czego może przydać się ilościówka w pikach partnerowi w sytuacji, kiedy jest komunikacja do stołu? Nie wygląda, by rozgrywający mógł przegrać kontrakt. Chyba że… Chyba że partner ma czwartego asa z 10-ką w kierach. Sugeruje to dołożenie przez niego PP 10 w pierwszej lewie tego koloru. Mało prawdopodobne jest, by rozgrywający mając 4 piki wolał grać 3 BA niż końcówkę pikową, ale to dość drugorzędna wskazówka. Dołóż piki w kolejności 8-2, wskazując kooperacyjne, że masz istotną wartość w kierach.

Całe rozdanie:

W7654

D42

A

KD65

82

KW3

1096543

92

A109

A985

DW87

103

KD3

1076

K2

AW874

 

            A co zrobił Młody już Utytułowany Zawodnik? Dołożył tępą ilościówkę w pikach. Nic więc dziwnego, że drugi MjUZ nie wpadł na pomysł odbierania lew w kierach, tylko kontynuował kara.11 lew.

            Odruchowe dokładanie kart jest niestety przywilejem zbyt dużej części populacji brydżowej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: