468. Czy będziesz hojny?

Opublikowano 25 czerwca 2014 w kategoriach Rozgrywka .

 

  1. Czy będziesz hojny?

 

Rozgrywasz kontrakt 4 , który zalicytowałeś po tym, jak przeciwnik na pozycji N otworzył licytację blokująco 4 , a partner skontrował to ze swoją ręką.  Wist damą trefl. Podłożonego ze stołu asa S przebił atutem i odszedł w atu. N dołożył do koloru. Jakie szanse ci pozostały ?

 

AD974

842

A74

K3

  KW1086

A63

K52

A2

Rozwiązanie:

 

  1. Trzeba mieć pecha, żeby przy posiadaniu 10-ciu atutów z góry oddać przeciwnikom lewę przebitkową i to w pierwszym wiście. Ale po blokach zdarza się to relatywnie często. Zanim dołożysz kartę z ręki „policz powoli do sześciu” – jak radził mój były partner pan Stefan. Będziesz miał czas odreagować szok i przeliczyć choć z grubsza rękę N. A ta była niecodzienna – 9 trefli i jeden pik. Ile zatem czerwonych kart mu się mieści? 13-10=3. I muszą to być dokładnie dwa kara i jeden kier. A czemu tak – zapytasz?  Ano temu żebyś mógł mu wyeliminować te czerwone karty. A do czego ci to? Ano, żeby nie miał on karty bezpiecznego odejścia. A czy on będzie jeszcze przy lewie w tym rozdaniu? Tak – jeśli do pierwszej lewy, do przebitego asa trefl, dołożysz króla. Jeśli grasz w szachy, to na pewno znasz pojęcie gambitu. Jak widzisz ten manewr – choć można go także nazwać odblokowaniem – możliwy jest do zastosowania także w brydżu. Potem rozgrywka będzie w miarę prosta. Odbierasz czerwone topy i wpuszczasz N treflem. Zagranie w podwójny renons jeszcze nie redukuje twoich przegrywających do trzech, ale ty wyrzucasz ze stołu kiera, a z ręki karo i czekasz na ponowienie manewru przez N. Teraz na ponownie zagranego trefla usuniesz ze stołu ostatniego kiera i przebijesz w ręce. A potem pokażesz karty.

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: