470. Zakooperuj…

Opublikowano 25 czerwca 2014 w kategoriach Rozgrywka .

470. Zakooperuj…

 

W założeniach WE po partii, licytowano:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 4 4 4
4 BA Pas 5 Pas
6 pas Pas pas

 

N zawistował 8-ką pik (odmiennie). Jak należy rozgrywać skoro u N pokazał się singiel kier?

 

W

KDW83

AKD109

KW

  A109654

A1096

43

2

 

Rozwiązanie:

 

470. Po wzięciu asem pik zaatutowaliśmy trzy razy ponieważ u S odłożyły się 3 atuty. Licytacja i pierwszy wist (odmienny) 8-ką wskazują, że N przy dwóch starszych singletonach może posiadać 4 kara. Jeśli tylko 3 to się nie zmartwimy. Przy czwartym walecie u N też nie powinniśmy się kłopotać. Z dużym prawdopodobieństwem bowiem N posiada także asa trefl (wysoki blok w sytuacji, kiedy partner nie był jeszcze przy głosie, nie jest właściwym działaniem ze słabą kartą). Przy tym założeniu możemy dla pewności (licho nie śpi) przebić pika i zagrać kara wyrzucając na trzecie trefla ze stołu. Jeśli czwarty walet odłoży się u N wpuszczamy go czwartym karem wyrzucając ze stołu pika i czekamy na wyrobienie naturalnej  lewy w treflach dzięki zagraniu w ten kolor przez N.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • MKowalski
  3.07.2014 13:33:53

  a nie 2 razy atutujemy?. Grając jw, przegramy przy 4 walecie karo u S.

  • Ryszard Kiełczewski
   3.07.2014 15:06:44

   Wist 8 pik był raczej z krótkości. Przy ukazanej krotkości kier, długość karowa będzie u wistującego. Co daje dwukrotne atutowanie? Co potem gramy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: