354. Nieopłacalna promocja…

Opublikowano 24 lipca 2014 w kategoriach Wist .

  1. Nieopłacalna  promocja                       

 

Maksy, WE po, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
2 (1) Pas Pas Ktr
Pas 3 3 Pas
Pas pas    

 

1)      Blok na pikach

 

Zawistowałeś 8. Rozgrywający podłożył waleta a partner wziął pierwszą lewę damą, ściągnął asa i wyszedł 2. Przebiłeś i jak wistujesz dalej? Ręce twoje (N) i dziadka (E):

  A4

W1086

98

K8763

 

  W109

A97

KW65

D104

 

 

            Rozwiązanie:

 

2 mocno sugeruje zagranie w trefla. Wprawdzie partner mógł mieć tylko AD2, ale wtedy rozgrywający puściłby w naturalny sposób pierwsze zagranie do ręki. Skoro tak, to należy wyjść w trefla. Tylko jakiego? Gdyby naszym ostatnim pikiem był król, lub dama należałoby zagrać blotką, by partner kolejnym zagraniem wypromował nam lewę atutową. Czy nasz as atutowy potrzebuje promocji? Jak na razie regulamin gry w brydża takiej możliwości nie przewiduje. Wprawdzie możliwe jest, że partner ma singlowego króla pik i dobrze byłoby uniknąć zderzenia własnych topów, ale na to jest niewielka szansa. W tej sytuacji należy zagrać króla trefl i trefla. Jeśli rozgrywający posiadał dwa trefle, to obkładamy bez dwóch, a różnica pomiędzy 200 a 100 w turnieju zazwyczaj bywa bardzo okazała.

Całe rozdanie:

 

  A4

W1086

98

K8763

 
K76532

KD

743

W5

  W109

A97

KW65

D104

  D8

5432

AD102

A92

 

 

PS.

                        Rozdanie znalazło się tutaj ze stałego powodu – prawdziwych zdarzeń. W rzeczywistości N zagrał blotkę trefl, a S zgodnie z jego życzeniem po wzięciu asem trefl zagrał w karo i lewa treflowa zniknęła.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: