356. Weź głęboki oddech najpierw…

Opublikowano 24 lipca 2014 w kategoriach Wist .

  1. Weź głęboki oddech najpierw          

 

Turniej par, NS po, dealer W, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
Pas Pas 1 Ktr
1 (1) 2 Pas 2
Pas 2 BA Pas 3 BA
Pas Pas pas  

 

1)      blef

 

Partner uwierzył w twoje piki i wyszedł Damą. Ręce twoje (W) i dziadka (S)

 

 

 
953

9843

W963

D3

 

  AK104

AW72

85

AK4

 

 

Rozgrywający zabił asem, ściągnął asa trefl (od partnera 7), następnie zagrał króla pik i 10-kę pik do waleta w ręce. Do trzeciego pika partner dołożył 4. Kolejne zagranie to walet trefl – partner 8, ze stołu małe i doszedłeś do ręki damą trefl. W co zagrasz?

Rozwiązanie:

 

W pikach partner miał dwie karty. Ze zrzutek trefli wynika, że w nich także miał dubletona. Zatem w czerwonych kolorach miał 9 kart, bardzo prawdopodobne, że 4 kiery i 5 kar. Czemu nie 6 kar? Bo wtedy rozgrywający miałby w karach tylko singletona asa i raczej nie paliłby się do licytowania BA. Poza tym wtedy partner dołożyłby 2, a nie 4 do trzeciego pika.

Zresztą jakby nie patrzeć rozgrywający nie ma więcej niż dwa kara. W takiej sytuacji podegranie dowolnym karem może uruchomić nasze lewy w tym kolorze. Pomyślmy dalej – co partner miał na swoje otwarcie? Dama w pikach, nic w treflach, brak AKD w karach, więc tylko dwie wysokie figury w tym kolorze. By miał – nawet trzecioręczne otwarcie – powinien posiadać mariasza kier. Jeśli przy tym miał także mariasza karo, to nie wolno zagrać waletem, bo partner znajdzie się w przymusie po zgraniu czarnych lew przez rozgrywającego w trzykartowej końcówce po zagraniu ostatniej czarnej forty. Przecież jeśli rozgrywający miał w karach drugiego króla, to wystarczy podegrać kara najmniejszą kartą.

Całe rozdanie z GPPP w Sopocie:

 

  W872

10

A10

W109652

 
953

9843

W963

D3

  D6

KD86

KD742

87

  AK104

AW72

85

AK4

 

 

      Obrońca z pozycji W zagrał automatycznie, bez głębokiego oddechu, waletem karo i lewa wróciła do rozgrywającego.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: