472. Wyższa (nieco) szkoła jazdy…

Opublikowano 24 lipca 2014 w kategoriach Rozgrywka .

472. Wyższa (nieco) szkoła jazdy…

 

W założeniach NS po partii S otwierał licytację blokiem 2 . Ostatecznie z pozycji W rozgrywamy kontrakt 7 po wiście  waletem pik. Jak to należy rozgrywać ?

 

4

ADW109765

D3

AW

  A1095

K2

A1094

K83

Rozwiązanie:

 

472.  Trzynastą lewę możemy wziąć na waleta trefl impasując damę u otwierającego. Drugą szansą  jest posiadanie przez otwierającego króla karo. Ta druga możliwość wydaje się bardziej prawdopodobna, ponieważ S otwierał w niekorzystnych założeniach przed pasem partnera i pozbawienie ręki S króla karo czyni otwarcie 2 dość wątłym, w szczególności że i kolor bloku nie był zbyt dobrze podwiązany. Zatem należy wybrać rozgrywkę na przymus przeciwko S przy założeniu u niego króla karo i oczywistej długości 6+ kartowej w pikach. Będzie to przymus atutowy. Przebijamy w drugiej lewie pika (oczywiście wysokim atutem) i doprowadzamy do końcówki:

 

  nieistotne  

5

D3

AW

  109

A

K8

  KD

Kx

?

 

 

Teraz zagranie dwa razy w trefle z utrzymaniem się króle w stole, zmusi S do pozbycia się zatrzymania w pikach lub karach- jeśli wyrzuci pika przebitką wyrabiamy ten kolor, jeśli karo ściągamy asa i dojście do wyrobionej damy mamy atutem. Możemy i powinniśmy wcześniej zagrać asa trefl (a nuż singlowa dama?) i doprowadzić do końcówki o jedną kartę krótszej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: