473. Stworzyć ligę kobiet…

Opublikowano 24 lipca 2014 w kategoriach Rozgrywka .

473. Stworzyć ligę kobiet…

 

W założeniach WE po partii licytacja przebiegała:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
2 * Pas 2 ** 3
4 Pas 5 6
6 Pas Pas Ktr***

*  Acol

**  negat

***  wygląda na Lightnera

 

N zawistował waletem kier.

 

AKW10765

AD8

AD8

  32

AD98653

W2

W4

Kontra S po wykryciu dziadka uprawdopodobniła się jako kontra Lightnera. Kładziesz więc damę kier, którą S przebija damą pik, co chyba jest lepszym wydarzeniem, niż gdyby pobił to królem kier. Jakie widzisz szanse wygrania?

Rozwiązanie:

 

473. Jeśli nadbiłeś damę pik asem i spróbowałeś samodzielnie rozwiązać swoje problemy, to musiałeś być wiernym słuchaczem Adama Słodowego (prowadził w czasach Gierkowskich audycję telewizyjną pt. „Zrób to sam”). Po nadbiciu bowiem będziesz próbował zagrywać damami w młodszych kolorach czekając na współpracę z S. A on może jej odmówić. N nie może mieć więcej niż 4 karty w kolorach młodszych i próba przebicia jakiejkolwiek karty młodszego koloru nie może się udać ze względu na mikrość atutów w stole. S jednak już nawiązał z nami współpracę. Wprawdzie bez kontry Lightnera  po wiście w młodszy kolor już wygralibyśmy bez pomocy,  jeśli N nie miałby w jednym z młodszych kolorów singletona ale i po wiście, jaki nastąpił, S jest wpuszczony i należy z tej okoliczności skorzystać. Licytacja bowiem wskazuje, że S posiadał 12 kart w młodszych kolorach, natomiast pierwsza lewa ujawniła u niego singlową damę pik, co wynika z prawa ograniczonego wyboru. Jeśli zaś S był taki sprytny, że przebił damą mając dubletona pikowego – natychmiast umawiamy się z nim na jakiś najbliższy turniej. Jeśli jednak miał on to, co wynika z wszystkich przesłanek – czyli renons kier i singlową damę pik, oraz króle w licytowanych kolorach, to musi zagrać w jeden z młodszych kolorów, co pozwoli nam wejść do stołu pod warunkiem, że do pierwszej lewy dołożymy do towarzystwa damie pikowej jedną z młodszych dam. Potem jakoś się do 12-tu doliczymy.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: