474. Kto słabo licytuje musi mocno rozgrywać…

Opublikowano 24 lipca 2014 w kategoriach Rozgrywka .

474. Kto słabo licytuje, musi mocno rozgrywać…

 

Po otwarciu licytacji przez E, S wślizgnął się 1 . Ostatecznie rozgrywamy 3 BA z pozycji W po wiście naturalnym 9-ką pik. Jak sobie poradzisz z zagrożeniami dla kontraktu?

 

D65

ADW10

D74

KD7

  K104

74

AW65

A843

Rozwiązanie:

 

474.  Licytacji celowo nie przytaczaliśmy, by nie gorszyć maluczkich – ustawienie finalnego kontraktu w tym rozdaniu z ręki W musiało być związane z naruszeniem zasad licytacji. Z ręki E bowiem mielibyśmy podwójne zatrzymanie w pikach i mielibyśmy czas na przeprowadzenie pozostałych manewrów potrzebnych do skompletowania stosownej liczby lew. Skoro słabo licytujemy musimy mocno rozgrywać. Żeby wytrącić zagrożenie pikowe należy w pierwszej lewie dołożyć ze stołu króla. Cokolwiek zrobi S będzie dla nas korzystne – jak przepuści dla zachowania komunikacji z partnerem wytrącimy mu najpierw potencjalne dojście królem karo. Jeśli zabije i zagra w pika przepuścimy do 10-ki i będziemy mieli podwójne zatrzymanie – tak jak byśmy grali z ręki E. Jeśli S po zabiciu asem pik zagra w kiera nie możemy impasować, bo N jest naszym niebezpiecznym przeciwnikiem. Po zabiciu asem kier impasujemy króla karo. Nawet jeśli się nie uda nasz kontrakt nie będzie zagrożony. Jeśli zaś walet karo weźmie lewę – wyrobimy kiery. A potem porozmawiamy z partnerem o dyscyplinie licytacyjnej. To znaczy on będzie mówił, a my będziemy słuchać dodając od czasu do czasu – „tak partnerze”. W nagrodę za potulność może pochwali nas za rozgrywkę.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: