357. Uprościć ścieżki…

Opublikowano 30 sierpnia 2014 w kategoriach Wist .

 357. Uprościć ścieżki…                                        

 

Mecz, NS po, dealer W, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
Pas Pas 1 1
Pas 3 (1) Pas Pas
Pas      

1)      bilansowe

 

Wist (naturalny) 8. Ręce twoje (E) i dziadka (N):

 

  DW76

DW65

AW5

75

 

  A83

KD102

KW6432

 

 

Jaki masz plan obrony?

 

Rozwiązanie:

Dobrze byłoby w pierwszej lewie przekonać się kto ma damę trefl. W tym celu należy położyć waleta – wist spod asa od partnera możemy wykluczyć prawie ze stuprocentową pewnością. Do czego może nam się przydać ta wiedza? Do komunikacji – proszę wojska. Poza treflami nie widać dojścia do partnera, a ono będzie potrzebne do wyrobienia lew karowych, bez których nie ma co marzyć o obłożeniu kontraktu. Walet zostanie pobity asem, ściągnięte będą kiery i nastąpi próba wyrobienia pików.  Weźmiemy asem i zaatakujemy królem karo, który zostanie w oczywisty sposób przepuszczony. Teraz dojście damą trefl do partnera i podegranie kar, dopóki jeszcze nie został wyrobiony pik.

Całe rozdanie:

 

  DW76

DW65

AW5

75

 
K1095

542

764

D108

  A83

KD102

KW6432

  42

AK10987

983

A9

 

 

Oczywiście kontrakt można byłoby także obłożyć bez takich manewrów. Partner po prostu mógłby wskoczyć królem pik i podegrać kara. Ale nic nie kosztujące sprawdzenie położenia damy trefl, czyni dalsze poczynania obrońców łatwiejszymi.

PS.

            Przed laty tak bronił z ręką E Roman Smolski – reprezentant Anglii – mieszkający w Anglii potomek polskiego żołnierza.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: