358. Wejść w skórę rozgrywającego…

Opublikowano 30 sierpnia 2014 w kategoriach Wist .

 358. Wejść w skórę rozgrywającego…                                   

 

WE po, dealer W, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
Pas 1 1 2 BA(1)
Pas 3 Pas Pas
pas      

 

1)      Naturalny inwit bezatutowy

 

Partner zawistował asem trefl. Dołożyliśmy ilościową 9-kę. Dalej partner wyszedł w 5, położyliśmy  8, rozgrywający wziął damą, po czym zagrał asa i blotkę karo. Partner dołożył za każdym razem do koloru – w trzeciej rundzie 10-kę. Wziąłeś królem i zagrałeś w pika. Walet rozgrywającego został pobity damą i królem. Rozgrywający przebił trefla i zagrał kiera do króla. Jaki masz pomysł na obronę?

 

 

 
876

AW106

K98

W95

 

  AK3

K9

W63

108762

 

 

Rozwiązanie:

 

Jakie lewy jeszcze można będzie wziąć, by obłożyć kontrakt?  Nie widać poza kierami żadnych lew dla obrońców. Pozostały kiery. Pomyśl, co się stanie jak zabijesz asem?          Rozgrywający przejdzie pikiem do dziadka i będzie zmuszony do bezpiecznego rozegrania kierów impasując ci twoje numerki zagraniem 9-ki ze stołu.

A co będzie jak przepuścisz króla kier? Oczywiście rozgrywający kładąc damę z ręki zabezpieczy sobie kontrakt, ale czy oprze się pokusie nadróbki przy założeniu, że nasz partner miał drugiego asa w kierach? Rozsądne rozliczenie rąk powinno skłonić go do tego – nasz partner wszedł pikiem, ma więc ich co najmniej 5. W treflach musiałeś dołożyć właściwą ilościówkę, by nie doprowadzić do wyrobienia tego koloru po kontynuacji – więc partner musiał mieć 4 karty w treflach, trzy kara dołożył, kiera dołożył, więc już więcej kierów nie powinien mieć.

Całe rozdanie:

  W2

D87532

AD74

D

 
876

AW106

K98

W95

  D10954

4

1052

AK43

  AK3

K9

W63

108762

 

 

PS.

            Przepuszczenie asem wykonał Giorgio Duboin. Na nadróbkę połakomił się Dave Berkowitz.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: