475. Większa szansa…

Opublikowano 30 sierpnia 2014 w kategoriach Bez kategorii .

475.  Większa szansa…

 

Jak rozegrasz kontrakt 5  po wiście królem karo?

 

AW102

542

A

KW765

  KD

AW83

9743

A82

 

Rozwiązanie:

 

475. Na pierwszy rzut oka kontrakt wygramy, jeśli dzielą się trefle i udaje się impas na damę w tym kolorze – lub w przypadku niepowodzenia z treflami – cały mariasz kier będzie leżał przed asem. Łącznie stanowi to 38,5% (18% + 25% z reszty, czyli z 82%). Istnieje jednak znacznie większa szansa, dla zaistnienia której potrzebne są tylko równe podziały trefli (3-2=68%) i kierów (byle nie 5-1 lub 6-0, co daje 86%). Łącznie ta szansa wynosi ponad 58% (68×86). Należy jeszcze uwzględnić posiadanie przynajmniej 3-ch pików przy ewentualnej trzeciej damie trefl. Rekompensuje ją jednak przypadek drugiej damy trefl za impasem. By  wykorzystać wspomnianą szansę równych podziałów należy najpierw zagrać kiera. Jeśli N położy blotkę nie zaszkodzi położyć waleta – a nuż N przysnął i nie położył figury z mariasza. Jeśli położy figurę należy przepuścić. Po tym przygotowaniu, po dowolnym odwrocie obrońców zagrywamy asa i króla trefl i próbujemy usunąć na piki przegrywające kiery ze stołu. Jeśli obrońcy po wzięciu lewy kierowej nie odwrócą w kiery – do szczęścia jest nam potrzebny w zasadzie tylko podział trefli 3-2. Jeśli odwrócą w kiery – posiadacz trzeciej damy trefl będzie musiał dodatkowo mieć jeszcze przynajmniej 3 piki.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: