361. Nieduża rólka, a jaka ważna…

Opublikowano 28 września 2014 w kategoriach Wist .

Turniej par, obie przed, dealer W, licytacja:

 

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 1 4 Pas
Pas pas

 

Partner zawistował 3. Ze stołu oczywiście figura i zagrany kier. Jaką widzisz rolę do odegrania w tym rozdaniu?

 

85

9643

A74

AKD3

107

5

KW1086

W10764

 

Rozwiązanie:

 

Co powinieneś dołożyć do pierwszej lewy i dlaczego? Jest duże prawdopodobieństwo, że partner wyszedł w singla. Jeżeli ma przy tym kontrolę  kierową, to po dojściu nią i posiadaniu biernego atuta będzie chciał dojść do ciebie. Jedynym kolorem, z punktu jego widzenia są piki. A ty wiesz, że nie możesz mieć dojścia pikiem (partner nie powinien mieć w pikach AKDWx, bo by się w pierwszej lewie „rozejrzał po stole” asem). Zrób wszystko, żeby wybić partnerowi z głowy dojście pikowe – dołóż najmniejszego trefla. To jest praktycznie pozycja lavinthalowa i zrzucanie ilościówek nie ma racji bytu.

Tymczasem w obserwowanym turnieju na BBO posiadacz ręki S dołożył 7. N –  dojściu królem kier – pomknął w piki i lewa dla obrońców się „sfilcowała”.  Całe rozdanie:

 

KW632

K108

D952

5

AD94

ADW72

3

982

85

9643

A74

AKD3

107

5

KW1086

W10764


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: