364. Nie bez znaczenia…

Opublikowano 28 września 2014 w kategoriach Wist .

 

Turniej par/mecz, NS po, licytowano:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 BA
Pas 2 3 3
4 4 Ktr Pas
Pas pas

 

Partner zawistował królem karo. Ręce twoje (E) i dziadka (N) :

 

D98763

W8

W53

W5

W4

K109653

A8743

 

Dołożyłeś 3-kę, a rozgrywający 4-kę.. W drugiej lewie partner wyszedł  w 6. Przebiłeś – od rozgrywającego 7. W co zagrywasz?

 

Rozwiązanie:

 

Ważną wskazówką jest rozszyfrowanie numerka karowego jakim zagrał partner w drugiej lewie. Szóstka jest drugą najniższą kartą z pozostałych niewidocznych dwóch 6 i 2.   Czy rozgrywający mógł ukryć 2-kę? Owszem mógł, ale w takiej pozycji, kiedy wiadomo, że będzie grane karo do przebitki na ogół  gracze nie dostrzegają potrzeby kamuflażu i dokładają od dołu. Jeśli zatem to partner posiada 2-kę, to nie może on mieć króla trefl, bowiem wtedy po lavinthalowej 3-ce kier do pierwszego kara zagrałby on najniższym posiadanym karem. Zatem partner raczej nie ma króla trefl. Za to asa kier nie ma nie raczej, a na pewno. Wtedy bowiem zagrałby wyższym karem, które niewątpliwie posiada. Zatem zagranie 6-ki oznacza – partnerze nie mam pewnego szybkiego dojścia i zagraj według własnej wizji rozdania. Pamiętajmy też, że partner obiecał fit kierowy licytując 4 – nie wchodzi bowiem w rachubę, by w takiej pozycji partner nagle chciał uruchomić swoje kara, a nie wchodził nimi na poziomie dwóch. Zatem możemy się spodziewać u niego damy kier.

Rozważmy jeszcze skutki naszych zagrań:

 

– zagrywamy w trefla – rozgrywający kładzie króla (puszczenie do waleta, w       przypadku, kiedy nie miałby on damy, to nie brydż, a kierki). Następnie odbiera atuty i wytrąca asa karo naszemu partnerowi. Weźmiemy jeszcze tylko karo i trefla, bo kier      zostanie wyrzucony na karo.

 

– zagrywamy w kiera – rozgrywający bije asem i także odbiera atuty i wytrąca asa           karo, ale teraz mamy o jedną lewę więcej w kolorze kierowym.

 

Zatem nie jest bez znaczenia w co zagramy. Należy zagrać w kiera. Całe rozdanie:

 

D98763

W8

W53

W5

102

D42

AK962

D102

W4

K109653

A8743

AK5

A7

D10874

K96


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: