NADUŻYWANIE ODPOWIEDZI 1 BA PO 1!h/!s

Opublikowano 2 kwietnia 2015 w kategoriach Artykuły - felietony .

            Puchar Europy

Rosja – Turcja A, NS po, dealer E, licytowano:

W N E S
Khiupenen Goksu Kholomiejew Zorlu
1 Pas
1 BA Pas Pas pas

Całe rozdanie:

742

KW652

K9

1054

W53

D9

1086

AK986

KD1098

43

A543

D3

A6

A1087

DW72

W72

Mogła być prosta strata 4 imp – oddanych walkowerem, można powiedzieć. Ale jeszcze są wistanci. Przy ściąganiu kierów na ostatniego S dołożył 2-kę. Chyba markował karo. N wymaszerował w …pika. Swoje i strata tylko 1 imp.

Polska – Włochy B

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
Failla Narkiewicz Attanasio Buras
1 Ktr(?)
2 (1) 3 Pas Pas
Ktr Pas 3 Pas
Pas pas
  • Bilansowe podniesienie do 2

…wistujący S rozpoczął od asa pik…9 lew (rozgrywający zagrał bezpiecznie wyrabiając trefla przebitką) i strata łączna 7 imp, bowiem na drugim stole wypuszczono 10 lew na 3 (!?), po wistach K – przepuszczony – W dokłada 5-kę?, kontynuacja pika i zagrana dama karo. E pobrał asem i kontynuował karem (??). Podobno zmyliła go zrzutka partnera w pikach. A przecież przy spadających karach – 8-ka od W i 9-ka od N, położenie króla karo nie powinno być tajemnicą dla E. Zresztą zagranie damy karo świadczyło prawie ze stuprocentową pewnością, że króla posiada rozgrywający. Bowiem  licytacja na tym stole biegła:

W N E S
Kalita Franchi Kotorowicz Montanari
1 Ktr
Rktr 2 Pas Pas
2 Pas Pas 3
Pas Pas pas

Dawne, bardzo mądre ustalenie, że rekontra po otwarciu kolorowym oznacza albo siłę 10-12 bez fitu, albo od 13 i wtedy może być z fitem, poszło do lamusa, ale jajko stara się być mądrzejsze od kury. Zaś sensowne rozwiązanie, jakim jest „kolor + fit” zostało wyparte przez różne „Bürgery”, które służą blokowaniu przeciwników, ale dużo bardziej służą oddawaniu zapisów tam, gdzie można je wziąć.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: