517. Ach ta komunikacja…

Opublikowano 22 czerwca 2015 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

517. Wyrabianie trefli nie wchodzi w rachubę w obliczu zagrożenia pikowego, które za chwilę ciałem się stanie. Samodzielne wygranie bez kar nie wchodzi w rachubę, musimy więc znaleźć sposób, by kara zagrały w rozdaniu lub stworzyć inny stan zagrożenia. Dojść do kar możemy wyłącznie damą pik, w czym przeszkadza leżący w stole drugi tylko król. Należy się go pozbyć na trzecie karo bez zgrywania honoru w tym kolorze, bo stół znajdzie się w przymusie. Przeciwnicy nie mogą zagrać dwa razy w piki, bo dopuszczą nas do ręki. Najbardziej utrudnią nam grę wychodząc w kiera z pozycji N. Jednak pierwszy atak nastąpił ewidentnie z konfiguracji K109x(x…) więc podłożymy 8-kę i będziemy grali w trefle figurami ze stołu (koniecznie). Przeciwnicy – jeśli trefle nie dzielą się 4-1 z AKxx, co umożliwiłoby obrońcom wpuszczenie nas w stół po przepuszczeniu pierwszego trefla i w efekcie oddanie pika, kiera, kara i 2-ch trefli – będą bezsilni mogąc wziąć tylko pika, karo i dwa trefle. Oczywiście także posiadanie przez N AKx w treflach i 5+ kierów nie pozwoli nam zwycięsko zakończyć rozgrywki ale dlaczego miałaby spotkać nas aż taka przykrość po przychylnym pierwszym wiście.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Daniel Wojnarowicz
  11.03.2016 11:39:52

  Proponowana rozgrywka daje 8 lew (5 kar, 2 kiery i damę pik). Po wzięciu ósemką kier i zagraniu damy trefl trzeba w obronie zabić od razu i zagrać A pik pik, a potem już tylko poczekać na wszystkie czarne lewy.

 • Daniel Wojnarowicz
  11.03.2016 13:13:21

  jedyna szansa na 9 lew, to skład 4-4-4-1 z singlową figurą trefl u N. Po wzięciu ósemki kier odgrywamy asa kier i gramy blotkę pik. Jeżeli N odblokuje się królem, to zgrywamy damę i dopiero wtedy idziemy w pika.
  Oddamy wtedy po jednej lewie w każdym kolorze (jeżeli przy piłce po asie pik zostanie wpuszczony N).
  Jeżeli S zatnie figurę trefl, to weźmiemy 5 kar, 4 trefle, 3 kiery i pika, oddając wcześniej 3 lewy (karo, A pik i A trefl).
  ręka S 5-3-1-4 z AK trefl i A pik wydaje się nieprawdopodobna (milczenie w licytacji), więc figury treflowe są podzielone.

 • 29.03.2016 10:06:36

  Wygranie nie jest 100% (co zanaczyłem, choć nie wyczerpałem wszystkich możliwości ukłądu rąk u przeciwników.) a wykorzystanie kar konieczne. Oczywiście przy bezbłędnej grze przeciwników tylko ukłąd 4-4-4-1 z singlową figurą trefl u N pozwala wziać 9 lew.
  Dziękuję za komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: