423. Pierwszy wist

Opublikowano 30 grudnia 2015 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

 

Przy wyborze karty wistu bardzo pomocna jest metoda selekcji negatywnej. Odrzucamy najpierw wist najmniej sensowny. Tu takim wistem jest zagranie w trefla. Podniesienie czwartego koloru przez rozgrywającego w takiej sekwencji jest wskazaniem krótkości, a nie próbą uzgodnienia koloru. Ponadto partner nie kontrował trefli, więc nie ma w nich stosownej zabudowy. Kolejnym wistem który powinniśmy odrzucić jest wist w kiery. Wist w drugi kolor rozgrywającego jest bowiem jednym z najgorszych wyborów. Pozostaje wybrać pomiędzy pikiem i karem. Zagranie w karo jest oddaniem inicjatywy w ręce rozgrywającego. Pozostał zatem wist pikowy i  nic to, że zagrania spod waletów nie są dobrze notowane w tabeli wistów, to kolor został silnie wysterowany licytacją.

Całę rozdanie:

W63

862

10432

A92

108

KDW7

KDW8765

AD752

54

A

KD853

K94

A1093

9

W10765

 

PS.

Taki wist oddała nasza reprezentantka Natalia Sakowska w meczu przeciwko szwedzkim nadziejom. Wprawdzie szlemika można wypuścić wyłącznie wistem treflowym, ale po co tracić energię przy przeciągałce…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: