427. Zachować czujność…

Opublikowano 27 stycznia 2016 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Przewiduj problemy partnera. Nie masz łatwej pozycji. Jeśli dołożysz środkowego pika (nomen-omen 6-kę), to pozostawisz partnera zgodnie ze znaczeniem tej karty w sytuacji „partnerze radź sobie sam”. Nie możesz dołożyć 3, bo to może być odebrane przez partnera albo jako zachęta do grania w piki, albo wskazanie wartości w treflach. Pozostało Ci zatem dołożenie 10. Przynajmniej partner będzie wiedział, że masz nieparzystą liczbę pików. Może to stworzy mu wizję promocji atutowej, a my wiemy, że ona jest, jeśli nasz partner ma asa karo. Jeśli nie ma asa karo, to musi mieć ekwiwalent w kierach lub treflach i naszym zadaniem po jedynym – jak się wydaje dojściu do ręki – będzie podegranie któregoś z tych kolorów.

Całe rozdanie:

  97

53

DW9742

874

 
AKW2

10872

A6

K103

  1063

DW9

K105

9652

  D854

AK64

83

ADW

 

W rozdaniu para wistująca poniosła pełną klęskę. W w drugiej lewie wyszedł 3-ką – niby prawidłowo, ale E założył, że partner miał w treflach 4 karty. Rozgrywający po wzięciu lewy damą zagrał karo do waleta i króla. Zagrywanie w trefla z pozycji W mijało się z celem, z dwóch możliwych zagrań wybrał gorsze – zagrał w kiera. Zagranie w pika pozawalało jeszcze na promocję 10-ki karo. Teraz  rozgrywający już nie wypuścił szansy jaką otrzymał. Zabił kiera, zagrał karo – W po wzięciu asem był już bezradny. Odszedł w kiera, ale rozgrywający doprowadził do końcówki:

  9

4

87

 
K

10

K10

  10

965

  D

6

AW

 

…w której zagranie ostatniego kara (z ręki kier) nie pozostawiało W żadnych szans. Bronił się wprawdzie wysinglowaniem króla trefl, ale dla rozgrywającego jego ręka nie stanowiła tajemnicy – zagrał bezlitośnie trefle z góry realizując kontrakt


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: