432. Zabawa się w jasnowidza…

Opublikowano 1 marca 2016 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

Jak widzisz rękę rozgrywającego? Co najmniej 6-4 w licytowanych kolorach szpiczastych. Ile mu pozostało na kolory okrągłe (/)? Co najwyżej 3. Ile ma trefli? 2 lub 3. Zatem kierów ma niedużo.

Jakie lewy możemy wziąć w obronie? Trefla już mamy, potrzeba jeszcze choć po jednej lewie w karach i pikach oraz asa kier, by obłożyć kontrakt. Jest szansa na przebitkę karo. Ale czy rozgrywający może nie mieć asa karo? Niby może, ale wtedy musi mieć pełne piki. Przebitkę karo zrealizujemy także jeśli w tym momencie obejdzie as kier. Jeśli nie obchodzi szansa obkładki spada dramatycznie. Wprawdzie przy singlu trefl u partnera i asie karo u niego możliwe jest wzięcie kilku przebitek w kolorach młodszych, ale czy rozgrywający z ręką:

AKDWxx

KW10x

xxx

 

…ryzykowałby impas trefl mając praktycznie pewne 10 lew? Bardzo wątpliwe. W zaistniałej sytuacji bez wzięcia lewy na as kier szanse obkładki prawie nie istnieją. Dlatego trzeba ściągnąć asa kier, bo za chwilę karta tego koloru wyleci na trzeciego trefla. A wyrobienie króla kier nic nie da rozgrywającemu – na jedną kartę nie wyrzuci trzech karowych.

Cale rozdanie:

9

K8632

D643

ADW

W765

1097

K982

32

103

ADW5

7

K109854

AKD842

4

AW105

76

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: