568. Wieści dobre i mniej dobre…

Opublikowano 30 lipca 2016 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

  1. Linia rozgrywki, którą do tej pory realizowaliśmy zakładała wyrobienie kierów. Przy trzecim królu w tym kolorze u dowolnego przeciwnika i podziale pików 3-2 wygrywaliśmy kontrakt bez impasu, bo na dwa wyrobione kiery usuwalibyśmy z ręki oba przegrywające trefle. Teraz jednak wiemy, że wyrobienie kierów nie wchodzi w rachubę. To zła wiadomość. Dobra to ta, że nie oddamy lewy na pika. Przy ujawnionych dwóch dubletonach w starszych kolorach u S (zabicie damą pik kiera przy trzeciej D109 to wybryk brydżowy) jest on posiadaczem 9-ciu kart w kolorach młodszych. Szansą – jaka nam pozostała – jest udany impas trefl. Trudno liczyć, by przy takiej liczbie kart w młodszych kolorach miał on drugiego króla trefl. Po prostu jest to niemożliwe, bo N pokazał już na wiście jedno karo, więc S może ich mieć maksimum 6, więc król trefl nie może być drugi. W tej sytuacji oprócz udanego impasu trefl musi zajść jeszcze przymus karowo-treflowy przeciwko S. By to wyegzekwować musimy zachować wszystkie niezbędne groźby w kolorach młodszych. Nie wolno wyrzucić ani kara, ani nawet trefla. Zachowanie kara jest oczywiste. Popatrzmy co się stanie jak wyniesiemy trefla. S wyjdzie w karo, a my po przebiciu dwóch kierów przy komunikowaniu się ze stołem pikami osiągniemy następującą końcówkę:
 

K

 

A5

AW

 

D

D74

 

W6

Kx

 

… w której musimy oddać jeszcze jedną lewę.

Zatem nie tędy droga  i pozostało nam już tylko wyrzucić pika w piątej lewie, kiedy S przebijał damą kiera ze stołu. Po odwrocie w karo i przebiciu kiera doprowadzamy do końcówki:

 

 

 

A5

AW6

  W

D

D74

 

W6

K108

 

Teraz zagrany pik przymusza wcześniej rękę S niż W. W zależności od zrzutki S W postąpi najlepiej jak można dla siebie.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: