463. Użytek z dojścia…

Opublikowano 26 listopada 2016 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Żeby obłożyć kontrakt  nie wystarczy przebitka karo. Partner musi mieć jeszcze albo asa trefl, albo króla kier. W przypadku posiadania asa trefl i singla karo, partner powinien  najpierw ściągnąć asa trefl, a potem wyjść w karo. Prawdopodobieństwo, że partner ma singlowego asa trefl jest małe, bowiem wtedy S miałby 5+ kierów i 5 trefli i mógłby wejść dwukolorówką. W przypadku posiadania trzeciego króla kier (lub drugiego, jeśliby rozgrywający zaimpasował króla i pozostawił mu biernego atuta) zagranie w karo powinno nastąpić dopiero po wzięciu lewy na tę figurę.

Rozumowanie będzie zapewne mało zrozumiałe dla większości graczy, bowiem praktyka wykazuje, że w singla olbrzymia większość (nawet graczy wysoko kwalifikowanych) cwałuje przy najbliższej ku temu okazji, a jak go nie ma, to nie wychodzi w mocny kolor położony po prawej ręce. Tu jednak widać, że na króla, a może i damę pik, za chwilę mogą sfrunąć trefle ze stołu, więc nasz partner mając AD w treflach musi natychmiast znaleźć do nas dojście. Skoro je mieliśmy, to go nie zmarnujmy. Bierzemy asem i gramy waleta trefl.

Całe rozdanie:

  6

A1085

KDW98

K43

 
1072

4

A10543

W1092

  AW9854

73

72

AD6

  KD3

KDW962

6

875


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: