592. Korzystanie z prawa…

Opublikowano 25 stycznia 2017 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 1. Bez wyrobienie kar trudno będzie wygrać kontrakt. A rozegrać kar bez „zgubnej” się nie da. Wist pikowy stworzył zagrożenie przegrania kontraktu – istnieje możliwość przegrania, jeśli oddamy 4 piki i karo. Zabezpieczanie się przed pięcioma pikami u N nie uda się przez przepuszczenie pierwszej lewy jeśli posiada on trzy kara w takiej konfiguracji, że nie będziemy mogli zastosować przeciwko niemu zagrania omijającego. Jeśli jednak N ma 5 pików to w jakiej konfiguracji ? Wykluczony jest wist z KDW6x, bo wtedy naturalnym zagraniem byłoby wyjście figurą. Zatem jeśli zakładamy, że N wyszedł z 5-ciu (lub 6-ciu) pików czwartą najlepszą, to policzmy ile starszych kart od 6-ki może mieć S. 11-6 = 5. Cztery starsze widzimy w ręce i w dziadku. Zatem S może mieć co najwyżej jedną starszą kartę i nie może to być 8-ka, bo wtedy N miałby wszystkie figury i jak nadmieniliśmy wcześniej wyszedłby w figurę. Zatem S ma jakąś figurę i należy zabić asem pik pierwszą lewę. Wtedy przy podziale pików 5-2 kolor się zablokuje, a podział 4-3 nie jest dla nas groźny. Oczywiście kara muszą się podzielić 3-2.

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Paweł Andryszkiewicz
  26.01.2017 13:53:18

  Przy pikach 5-2 i karach 4-1 z 1 u N też da się wygrać.

  • Mieczysław Gajak
   26.01.2017 14:10:20

   PRAWDA!

  • 26.01.2017 21:34:20

   Pan będzie rozgrywał widząc wszystkie karty w tym singlową figurę w karach u S. A ja chciałbym Widzieć Pana jak Pan to rozdłubuje przy stole… Ja podaję rozwiązania realne, a Pan kontruje rozkładem mającym 5.6% szans stwierdzenie „oczywiście kara muszą się dzielić 3-2. Mam nadzieję, że potwierdza Pan swoją przenikliwość przy stole..
   Pozdrawiam jeszcze Noworocznie”:) R.K

   • Mieczysław Gajak
    27.01.2017 14:01:15

    Z tym potwierdzeniem przy stole mogłoby być gorzej. Zgodziłem się z rozważaniem teoretycznym – komentarzem p. Pawła (nie chodziło mi o żadne kontrowanie zaprezentowanego rozwiązania), że istnieje szansa na wygranie przy wspomnianych w komentarzu założeniach. – bez oceny prawdopodobieństwa ich zaistnienia. Oczywiście najistotniejszą czynnością w rozgrywce było skorzystanie z prawa 11 i problem polegał głównie na wykazaniu, jak z niego może skorzystać również rozgrywający w tym i w wielu tego typu przypadkach, przystawiając w pierwszej lewie drugiego asa w kolorze wistu w stole, co skutecznie zablokuje na pewien czas ten kolor.
    Z ukłonami.
    Mieczysław Gajak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: