477. Sytuacja zdeterminowana

Opublikowano 31 marca 2017 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Masz potencjalnie obkładkę w ręce. Zagrożeniem dla twojej lewy treflowej jest kolor karowy w stole. W inny kolor nie możesz zagrać nie narażając się na wypuszczenie lewy i kontraktu. Pozostało ci zagranie w karo. Zagraj 9-ką, a raczej 8-ką, by zasugerować posiadanie trzech, lub dwóch blotek w tym kolorze. Jeśli rozdanie wygląda tak:

 

  AK6

D97

W983

K65

 
32

AKW1065

A6

AW3

  W10

8

KD1052

D9872

  D98754

432

74

104

 

…to rozgrywający musiałby wziąć w ręce asem i po zagraniu trzykrotnie kierów z góry, wykonać następnie impas twojego waleta karo, zamiast znacznie szansowniejszej rozgrywki – kara górą, a potem jak się nie podzielą – impas trefl.

Zagranie w karo jest jedynym nie wypuszczającym zagraniem – każde inne natychmiast kontrakt wypuszcza.

Zwolennicy rozróżniania wistów z asa i króla mogliby ten problem rozwiązać skuteczniej i przede wszystkim szybciej – do króla (przykładowo) S dołożyłby markę i w drugiej lewie byłby dopuszczony i nie pozostałoby mu nic innego niż podegrać trefle.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: