491. Wykorzystaj informację z licytacji i policz…

Opublikowano 24 czerwca 2017 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

Jednym z częstych elementów analizy w grze obronnej jest policzenie lew przeciwnika,  Najczęściej pomijanym na rzecz myślenia fragmentem rozdania. Wiemy bardzo dużo o rozdaniu – partner miał 4 piki, 3 kiery i 6 trefli. Z walorów honorowych AD w treflach i coś w pikach – przynajmniej jedna figura. Ile lew może wziąć rozgrywający? Dwie kierowe, 5 karowych i musi wziąć 4 lewy w kolorach czarnych. W trefle nie weźmie żadnej. Na razie. Jeśli jednak partner ma pojedynczą figurę pik w postaci damy, lub waleta, to znajdzie się w przymusie na czarnych kolorach po zgraniu wszystkich kar przez rozgrywającego. Żeby uniemożliwić przymus musisz już teraz podegrać piki. Jeśli partner ma damę przynajmniej z 8-ką, lub waleta obstawionego 9-ką, będzie to jedyny sposób na obłożenie kontraktu.

Całe rozdanie z Mistrzostw Śląska na maksy:

 

W953

753

AD10976

AD86

A10

A10876532

K42

K62

W5

KW854

107

DW984

KD94

32

 

PS.

            Obrońca po wzięciu na 9 „bezpiecznie” zagrał w damę kier, a po dojściu jeszcze raz karem kontynuował kiery, co było już bez znaczenia. Doszło do końcówki:

 

W953

A

AD86

10

K42

KW

nieistotne

            Zagranie ostatniego kara zdusiło rękę N.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: