612. Bez zachwytu nad licytacją…

Opublikowano 24 czerwca 2017 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 1. Nie można zachwycać się licytacją, która ustawiła kontrakt ze złej ręki, ani jej stylem. Kolorami S powinny być piki i trefle. Gdyby S miał kara, to być może N wysupłałby na wiście singlowe karo. Ale może go nie ma w ogóle. W każdym razie na popartyjne wejście S powinien mieć asa trefl niezależnie od tego, jaki kolor posiada obok pików. Dziwi brak kontry Lightnera, ale może S nie miał AD w treflach, poza tym być może z jego punktu widzenia jeszcze nie dawało to pewności obłożenia kontraktu. W każdym razie nadzieja na dobre położenie asa trefl jest wysoce nieuzasadniona. Czy możemy wygrać kontrakt przy nie stojącym asie trefl? Owszem, jeśli S nie ma longera karowego. Gramy tak: odbieramy atuty, dwa górne kara i gramy pozostałą figurę pik, by następnie 9-ką wpuścić S. Na oba ostatnie piki usuwamy ze stołu trefle. S jest wpuszczony i albo wyjdzie w podwójny renons, albo w asa trefl, albo spod asa, w każdym przypadku dostajemy brakującą lewę.

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Piotr
  18.09.2017 22:19:54

  Jest jeszcze opcja że S ma 5-35 i odejdzie ostatnim karem, przy takim układzie wygrywa wyrzucenie na figurę pik kara i przebicie kara. Czy jeśli S nie doda do kiera warto próbować wyrobienia kara czy jednak grac na wpustkę?

  • Ryszard Kiełczewski
   27.09.2017 18:03:15

   To prawda. w komentarzu należąło uwzględnić sposób rozgrywki po sprawdzeniu atutów, co pominąłem. Przepraszam:0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: