502. Nie potrzeba Enigmy…

Opublikowano 26 września 2017 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:

 

502. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie – co wiem o zakrytych rękach? A wiem niemało… Rozgrywający ma prawdopodobnie tylko 4 piki, przy 5-ciu mógłby użyć czwartego koloru, by sprawdzić, czy partner nie ma trzech kart w pikach. W karach ma co najmniej 4 karty, bo wist czwartą najlepszą w 5-kę mówi, że nasz partner ma co najwyżej jedną kartę niższą od niej. Pozostały jeszcze dwa kolory – kiery i trefle. Dołożenie przez partnera ttt 7 przy wiście odmiennym wskazuje nieparzystą liczbę kart. Przy tej konfiguracji partner mógł mieć albo singla, albo trzy karty. Zaraz zresztą się o tym szczególe dowiemy.  Jeśli okaże się, że były to trzy karty będzie to silna sugestia, że partner ma coś istotnego w pikach. Policzmy lewy rozgrywającego – w pikach maksimum dwie, w kierach raczej tylko jedną, maksimum dwie, jeśli rozgrywający ma singlowego króla. W karach maksimum trzy, bo wist 5-ką wskazywał, że partner ma jakąś przynajmniej jedną figurkę w tym kolorze. Jeśli weźmie jeszcze trzy lewy w treflach, to wygra kontrakt nawet jak nie miał króla kier. Jak możemy pokrzyżować jego plany? Prosto – bierzemy królem trefl i gramy w kiera damą, zwłaszcza jak partner nie dołoży do drugiej rundy w treflach. Można było też przepuścić drugą rundę trefli, co uniemożliwia wyrobienie forty w tym kolorze.

Całe rozdanie:

742

KW872

W9753

7

AD83

3

KD86

542

65

A10954

A

ADW63

KW109

D6

1042

K1098

 

PS.

            W rzeczywistości obrońca po wzięciu królem trefl kontynuował kara, co jak widać nie przyniosło sukcesu. A wystarczyło tylko rozpoznać składy, co nie było trudne już w drugiej lewie i nie potrzeba było do tego Enigmy.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: