629. Co wybrać?

Opublikowano 27 października 2017 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

 1. Mamy dwie szanse wygrania – pierwsza to nie oddanie lewy kierowej, druga to udany impas karo i wyrzucenie przegrywającego trefla na karo. W jakiej kolejności należy wykorzystać jedną z dwóch szans? Jeśli zaczniemy od dowolnego impasu i się nie uda natychmiast przegrywamy. Należy zagrać dwa razy kiery z góry. Od czasu do czasu spadnie druga dama i nasze kłopoty się skończą. Jeśli dama nie spadnie pozostanie nam już tylko impas karo. Jeśli nie uda się przegramy bez dwóch, co nie wydarzyłoby się gdybyśmy zaczęli od impasu kier. Jednak różnica pomiędzy wygraniem, a przegraniem kontraktu jest nieporównywalnie większa niż pomiędzy wpadką bez jednej i bez dwóch.

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Michał Kalita
  31.10.2017 11:28:34

  Zagranie na impas karo daje równo 50%.
  Ściąganie dwóch kierów bez ściągania atutów daje ca. 27% „rozwiązań problemu” dla 2giej D i ca. 28% szans na porażkę (przy prostej przebitce kiera w pierwszym lub drugim kółku i ściągnięciu trefla). Do tego dochodzi sytuacja, co robić przy singlowej damie kier, szansa na przegraną bez dwóch, itp. itd. także impas prosty K karo (wygrywamy zawsze, nawet przy kierach 5-0) wydaje się lepszą szansą.

 • Ryszard Kiełczewski
  31.10.2017 16:29:57

  Czy zgranie atutów nie wynikało z opisu rozgrywki? Wydawało mi się, że atutowanie na początku jest zagraniem oczywistym.
  Rozumiem – wystarczyło opierać się na założeniu, że nie dzielą się do zera…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: