513. Nie chodź na skróty…

Opublikowano 19 grudnia 2017 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie;

513. Zadaj sobie pytanie na ilu atutach jest grany kontrakt? Jeśli rozgrywający ma 5 trefli to jedyne co możesz zrobić to wziąć dwa czarne asy. A jak ma tylko 4 trefle? Jak można to sprawdzić? Otóż jest taki stary sygnał – nazywa się Echo Lenza – który pozwala wskazać liczbę kart w kolorze atutowym w ręce jednego z obrońców. Przy czym stosuje się zrzut odwrotny – z parzystej liczby w kolejności mała – większa, z nieparzystej inaczej – większa –mniejsza. Poczekaj na zrzutki partnera – przepuść pierwszego trefla. Jeśli zostanie zagrany drugi raz trefl bijesz asem. Jeśli partner dołożył na nieparzystą liczbę kart w treflach policz lewy rozgrywającego – 3 treflowe, król pik i jeśli rozgrywający nie ma 7 kar, a nie powinien, bo wtedy miałby dubla pik, a nasz partner 3 karty w nich, to nie odpowiadał by 1 BA, tylko podniósłby piki, to nie ma 11 lew jeśli mu nie pomożesz.. Jak w tej sytuacji należy zagrać? Jeśli prostacko pójdziesz na skrót w kiera to zobacz co się stanie:

 

  K62

109832

D9

1085

 
AD1053

KW54

3

A63

  98

AD76

10765

942

  W74

AKW842

KDW7

 

 

Rozgrywający przebije i zagra pika do króla. Obojętnie czy wskoczysz asem, czy  ie i obojętnie jak zagrasz dalej po wskoczeniu asem pik, rozgrywający przebije jeszcze jednego kiera,   odciągnie pozostałą figurę trefl i wejdzie do stołu karem lub pikiem, by 10-ką pozbawić Was atutów. W ten sposób na odwróconą rękę weźmie 4 lewy treflowe zamiast 3-ch, co łącznie z królem pik i 6-ma lewami karowymi da mu 11 lew. Dlatego po wzięciu asem drugiej lewy treflowej po prostu połącz mu atuty.

 

            A reprezentant Czech grając przeciwko polskiej mocnej parze chodził „na skróty” i wypuścił kontrakt.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: