514. Nie nadwerężaj sympatii partnera…

Opublikowano 19 grudnia 2017 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

514. Czy masz rozliczoną rękę partnera? Pokazał dwa piki, zrzutka 2 wskazała parzystą liczbę kart – prawie na 100% 4 sztuki, dołożenie 7 wskazywało na nieparzystą liczbę kart tego koloru w ręce partnera, wiec jego pierwotny układ to 2-2-4-5. Ponadto dokładanie partnera pików w kolejności 8-9 wskazywało „coś” w treflach u partnera, a 2-ka jeszcze to wzmocniła. To, że do stołu nie ma dojścia chyba dostrzegłeś. Zatem nie wchodzi w rachubę zagranie w karo, bo to jak sprezentowanie dojścia do stołu. Prostackie zagranie w kiera w niedalekiej przyszłości ustawi partnera na wpustce. Nie odbieraj mu jedynej karty bezpiecznego odejścia jakim powinien być w jego ręce kier. Zagraj w trefla. Jeśli rozdanie wygląda tak:

  K64

KD964

KW3

K5

 
W32

AW872

864

D4

    AD1075

3

AD10

W1086

  98

105

9752

A9732

 

 

…i partner stanie na wysokości zdania i przepuści podłożony honorek treflowy, to weźmiecie jeszcze dwa trefle i dwa kara co pozwoli rozgrywającemu wziąć tylko 8 lew, bo partner będzie miał za chwilę dwie karty bezpiecznego odejścia w trefle i w kiery i rozgrywający będzie musiał oddać dwie lewy karowe grając je z ręki.

PS.

            W obrońcy z dalekiego wschodu puścili aż 10 lew, choć mogli puścić tylko 9 po zagraniu w kiera w 6 lewie przez N. Odebranie partnerowi odejścia kierowego nie przysporzyło na pewno sympatii od niego.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Waldek Jaworski
  1.01.2018 14:20:21

  Witaj Rysiu! To rozdanie jest pięknym przykładem cyklu „trafiła kosa na kamień”. Otóż, jeżeli w S przepuści trefla, Rozgrywający ma kontra cios! Zagra po wzięciu na Wtrefl w 10karo! Lewę weźmie N i nie mając trefla i pika, nie chcąc dać lewy karowej, będzie zmuszony zagrać figurę kier. Tutaj Rozgrywający , posiadający jeszcze 2 zgubne trefle, może albo od razu zabić figurę kier i zagrać Akaro i Dkaro, by biedny N był na wpuście (po zagraniu figury kier a Rozgrywający trefla, musi zagrać w kiera na którego Rozgrywający swobodnie wyrzuci ostatniego trefla) albo na pierwszą figurę kier wyrzuci trefla, teraz przebije drugą figurę kier i doprowadzi do takiej samej wpustki na karo jak wyżej opisałem.
  Oczywiście to gra w otwarte karty, ale jeżeli obrona potrafi uszykować taką zacną obronę, to Rozgrywający nie miałby odpowiedzieć równie piękną i celną rozgrywką?
  Pozdrawiam serdecznie Rysiu
  Waldek Jaworski

  • Ryszard Kiełczewski
   1.01.2018 17:46:43

   A juści gospodarzu….Pozdrawiam Noworocznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: