667. Sięgnij po prawo…

Opublikowano 29 lipca 2018 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

  1. Cały problem sprowadza się do tego jak rozegrać drugą lewę. Nasza szansa polega na tym, że S musi mieć jedną z dwóch konfiguracji w pikach: albo KW sec, albo KW10. W pierwszym przypadku należy dołożyć blotkę, a w drugim damę, by zablokować kolor. Zgadywanka? Owszem dla tych, którzy nie posiłkują się prawem 11 (a podejrzewam, że jest ich znacznie więcej niż 11). Polega ono na tym, że przy wiście z długiego koloru wychodzimy czwartą najlepszą, co skutkuje zastosowaniem prawa 11 (przy wiście 3-cią najlepszą stosujemy prawo 12, a przy 5-tej najlepszej prawo 10-ciu). Zastosowanie prawa 11-tu w podanym przykładzie polega na prostym rachunku:

11 – 7 = 4

Ten ostatni wynik to liczba kart starszych od 7-ki w trzech rękach: naszej, dziadka i drugiego obrońcy. W naszej ręce jest jedna starsza karta od 7-ki, w dziadku też, więc prawemu obrońcy pozostało dokładnie 2. Naszą jedyną szansą jest zatem zastanie jego ręce KW sec, należy więc położyć blotkę na waleta.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: