556. Gracz raz puszcza?

Opublikowano 27 października 2018 w kategoriach Wist .

 

  1. Gracz raz puszcza?

Obie po, rozd. W, licytacja:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 BA Pas 2 Pas
2 Pas 6 BA Pas
Pas pas    

 

Wist walet pik. Ręce Twoje (S) i dziadka (E):

     

  K642

AD62

KD3

A8

  73

W7

A862

W10973

 

 

Rozgrywający wziął tę lewę w ręce asem i zagrał karo do damy. Partner dołożył 7. Jeżeli przepuściłeś, to kolejną lewą jest kier do króla (partner dołożył 4) i ponownie karo do króla – partner dokłada 4. Ja się będziesz bronił?

 

Rozwiązanie:

Wykonaj swój obowiązek i policz lewy, jakie może wziąć rozgrywający – trzy w pikach, trzy w treflach. Jeśli miałby szansę wzięcia 4 lew w kierach, to nie ryzykowałby ponownego „podgrywania” do mariasza karo – co groziłoby niepotrzebną wpadką, tylko odebrałby swoje lewy. To hipoteza, ale bardzo silna. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że rozgrywający nie ma 4 lew w kierach, o czym świadczy zarówno licytacja jak i dołożenie 4-ki kier przez partnera. Zabicie asem karo natomiast może spowodować redukcję lew do przymusu przeciwko partnerowi, który ma układ, co najmniej 4-4 w starszych kolorach. Zatem przepuść jeszcze raz.

Całe rozdanie:

  W1098

10854

1074

62

 
AD5

K96

W95

KD54

  K642

AD32

KD3

A8

  73

W7

A862

W10973

 

PS.

Przed laty niezapomniany Andrzej Cichoń opisał rozdanie, które zakonkludował – jak trzeba, to gracz puszcza sześć razy…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: